Komentator Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .

-KORONAWIRUS-
Frankfurter Allgemeine Zeitung dotarł do dokumentu, kto będzie ratowany, a kto musi umrzeć w czasie pandemii koronawirusa
/27.03.2020/ Frankfurter Allgemeine Zeitung dotarł do dokumentu, który dowodzi, że w Niemczech powstał katalog zaleceń w sprawie decyzji, kogo leczyć, a kogo nie. W związku z koronawirusem w krótkim czasie może zabraknąć miejsc na oddziałach intensywnej terapii. Do dokumentu dotarł „Frankfurter Allgemeine Zeitung”. Przygotowało go i podpisało siedem niemieckich stowarzyszeń medycznych, m.in. Niemiecki Interdyscyplinarny Związek Medycyny Intensywnej i Ratunkowej oraz Akademia Etyki w Medycynie. Przewiduje się, że w związku z postępującą pandemią na oddziałach intensywnej terapii może zabraknąć miejsc "dla wszystkich potrzebujących pacjentów". Jeśli nie będzie możliwe przyjęcie wszystkich ciężko chorych, to decyzję o podziale ograniczonych zasobów "trzeba podejmować analogicznie do systemu segregacji w medycynie ratunkowej", tzw. triażu - cytuje te zalecenia "FAZ". Podejmowanie decyzji o tym, kogo przyjąć, a kogo nie, będzie "ogromnym wyzwaniem emocjonalnym dla zespołu l
reklama


eczącego". Niedobór miejsc i zasobów może doprowadzić te tego, że trzeba będzie decydować, kiedy próby leczenia mają zostać wstrzymane. W takich sytuacjach stowarzyszenia lekarskie proponują "zasadę wielu oczu". Ta zasada sprowadza się jedynie do tego, że ocenę wydaje „dwóch lekarzy z doświadczeniem w intensywnej terapii, członka personelu pielęgniarskiego i jeszcze jednego specjalisty”. W dokumencie eufemistycznie piszą kogo należy leczyć, a kto musi umrzeć. W informacji do jakiej dotarł niemiecki dziennik można znaleźć o to takie słowa: "jeśli zaczął się u niego proces umierania, jeśli leczenie jest bezcelowe, ponieważ nie można oczekiwać poprawy lub stabilizacji (pacjenta), lub jeśli przeżycie może być zapewnione tylko poprzez stały pobyt na intensywnej terapii". Jako kryterium selekcji nie można stosować również wieku lub sytuacji społecznej pacjenta. Jest to wyraźna różnica pomiędzy zaleceniami włoskich i hiszpańskich lekarzy. Gdzie tamtym wolno jest zdecydować kto jest społecznie bardziej potrzebny, a kto mu się umrzeć, lub ma być pozostawiony bez należytej opieki. W Niemczech zgodnie z ujawnionym dokumentem nie będzie stosowana kontrowersyjna zasada znana z Hiszpanii. Nie ma jednak wątpliwości, że nawet tak bogate państwo nie ma tyle środków, ani respiratorów, aby zaspokoić tak ogromne potrzeby, jakie wynikają ze skutków pandemii koronawirusa.


Źródło: Frankfurter Allgemeine Zeitung, polskieradio24.pl
reklama
reklama

Drogi Czytelniku/Czytelniczko Komentator Europa-Niemcy-Polska nie gromadzi, ani nie przetwarza w celach marketingowych, ani innych Państwa danych. Strona zamieszcza reklamy zewnętrznych partnerów, a na ich politykę nie mamy żadnego wpływu. Zamieszczane są również linki zewnętrze, na które nie mamy wpływu. Swoją decyzję zawsze mozesz zmienić. Wystarczy namieść odpowiednie zmiany w ustawieniach. Tu o naszej polityce prywatności. Jeśli się z tym nie zgadzasz  napisz bezpośrednio do naszych partnerów, lub zrezygnuj z korzystania ze strony. Jeśli się zgadzasz, pozostań naszym Czytelnikiem.