Komentator Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .

-KORONAWIRUS-
„Die Welt”: Władze niemieckiego Görlitz poszukują zakwaterowania dla polskich pracowników przygranicznych i ich rodzin
/26.03.2020/ Die Welt napisał o konsekwencjach ogłoszonej w środę decyzji polskiego rządu o dalszych restrykcjach przy przekraczaniu granicy z Niemcami w związku z pandemią koronawirusa. Oznacza to, że także polscy pracownicy transgraniczni będą musieli poddać się 14-dniowej kwarantannie po powrocie do kraju. Dotychczas  takiego obowiązku nie było. Niemiecki dziennik w wydaniu z 26.03.2010 pisze, że ta decyzja będzie mieć poważne następstwa dla regionu przygranicznego. Następstwa tej decyzji będą miały skutek na pracę przedsiębiorstw, szpitali, domów seniora  i opieki.  Warto przypomnieć, że w przygranicznym Görlitz pracuje setki Polaków. Instytucje te będą mieć poważny problem z utrzymaniem działalności.
Aby temu przeciwdziałać, burmistrz i administracja saksońskiego miasta starają się zorganizować zakwaterowanie dla polskich pracowników – pisze niemieckie dziennik. Burmistrz nawet  zwrócił się do hoteli, pensjonatów. Do tego doszło, że sprawdzane są również pustostany. Niemcy, aby zapewnić ciągłość pracy przygotowują się jest na to, że trzeba będzie sprowadzić do Niemiec nie tylko pojedyncze osoby, lecz nawet całe polskie rodziny z dziećmi.
reklama
Decyzja Polski nie była wielkim zaskoczeniem dla tych firm, bo kilka dni temu podobne regulacje wprowadziły już Czechy – donosił „Die Welt”.
Jak pisze gazeta, do pracy w regionie przygranicznym w Niemczech dojeżdża kilkadziesiąt tysięcy Polaków. W samej Brandenburgii jest to około 17 tysięcy osób. Również w tym regionie wielu pracuje w sektorze ochrony zdrowia i domach opieki.
Polsko-niemiecka granica jest praktycznie teraz zamknięta. Pandemia koronoawirusa i związane z nią ograniczenia dotkną też niemieckie rolnictwo i producentów żywności, polegających na 300 tysięcy pracownikach sezonowych. W środę Niemcy ogłosiły zakaz wjazdu dla pracowników sezonowych z krajów spoza UE i strefy Schengen. Ten  zakaz nie dotyczy Polaków i Czechów. Die Welt pisze jednak, że Polacy i Czesi ze względu na ograniczenia w ich krajach będą mieć spore trudności z przyjazdem do pracy do Niemiec.  Niemcy będą mieli teraz trudności ze zbiorami szparagów, truskawek i i innych owoców miękkich. Za Odrą brakuje rak do pracy.


Źródło: Die Welt
reklama
reklama

Drogi Czytelniku/Czytelniczko Komentator Europa-Niemcy-Polska nie gromadzi, ani nie przetwarza w celach marketingowych, ani innych Państwa danych. Strona zamieszcza reklamy zewnętrznych partnerów, a na ich politykę nie mamy żadnego wpływu. Zamieszczane są również linki zewnętrze, na które nie mamy wpływu. Swoją decyzję zawsze mozesz zmienić. Wystarczy namieść odpowiednie zmiany w ustawieniach. Tu o naszej polityce prywatności. Jeśli się z tym nie zgadzasz  napisz bezpośrednio do naszych partnerów, lub zrezygnuj z korzystania ze strony. Jeśli się zgadzasz, pozostań naszym Czytelnikiem.