Powrót

POLITYKA

Frankfurter Allgemeine Zeitung:
Izrael nasilił ataki na Gazę. Niemcy wstrzymują się od rezolucji ONZ

Niemcy i niemieckie media stanęły twardo po stronie Izraela i przeciwko Palestyńczykom. Nie oznacza to, że niemieckie gazety nie są zaniepokojone sytuacją na Bliskim Wschodzi. Frankfurter Allgemeine Zeitung pisze, ze Izrael nasilił ataki na Gazę. Jest to eufemizm na ofensywę Izraela na strefę Gazy.


Publikacja: 28.10.2023

FAZ pisze, że izraelska armia ogłosiła, że   rozszerzy swoje operacje lądowe w Strefie Gazy. Po tym, jak Zgromadzenie Ogólne ONZ zagłosowało za „natychmiastowym humanitarnym zawieszeniem broni”, Izrael reaguje oburzeniem. sytuacja humanitarna w Strefie Gazy jest już katastrofalna – a może się jeszcze pogorszyć w przypadku izraelskiej ofensywy lądowej połączonej z krwawymi walkami ulicznymi między budynkami mieszkalnymi, jeszcze większą liczbą Izraela nalotów. Po ogłoszeniu przez Izrael, że z dnia na dzień rozszerzy swoje operacje naziemne, w sobotę rano Strefą Gazy wstrząsnęły walki. Izrael brutalnie niszczy zarówno ludzi, jak i infrastrukturę. „Nasze wojska działają w Strefie Gazy, tak jak wczoraj” – powiedział w piątkowy wieczór rzecznik izraelskiej armii Nir Dinar -cytowany przez niemiecki dziennik. Ale jak przypomina Frankfurter Allgemeine Zeitung tymczasem organizacje praw człowieka ostrzegły, że ze względu na przerwę w komunikacji w Strefie Gazy okrucieństwa mogą pozostać niewykryte.

Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych przyjęło uchwałę mającą na celu poprawę sytuacji humanitarnej i wzywającą do natychmiastowego zawieszenia broni w Strefie Gazy. Sytuacja tam ponownie się pogorszyła wraz z załamaniem się sieci komunikacyjnej. Niemcy wolą umyć jednak ręce i   wstrzymują się od rezolucji ONZ.

Rezolucja ONZ przyjęta w piątek w Nowym Jorku osiągnęła niezbędną większość dwóch trzecich w Zgromadzeniu Ogólnym. 120 krajów głosowało za, 14 przeciw – Niemcy były jednym z 45, które wstrzymały się od głosu- przypomina FAZ. Uchwały Zgromadzenia Ogólnego ONZ nie są prawnie wiążące, postrzegane są jako mające raczej charakter symboliczny, sygnalizacyjny – i w tym przypadku głosowanie dostarcza także informacji o nastrojach społeczności światowej w konflikcie między Izraelczykami i Palestyńczykami. Rada Bezpieczeństwa ONZ , której decyzje są wiążące, kilkakrotnie nie przyjęła uchwały skupiającej się na sytuacji humanitarnej w Strefie Gazy.

Przyjęta obecnie rezolucja potępia między innymi wszelką przemoc wobec izraelskiej i palestyńskiej ludności cywilnej, wzywa do natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia wszystkich „nielegalnie przetrzymywanych” cywilów i żąda niezakłóconego dostępu pomocy humanitarnej do Strefy Gazy. Wzywa także do „natychmiastowego, trwałego i trwałego humanitarnego zawieszenia broni”, które powinno doprowadzić do „zaprzestania działań wojennych”. Izrael, jak łatwo było przewidzieć reaguje oburzeniem.

FAZ pisze, że  sytuacja humanitarna w Strefie Gazy jest już katastrofalna – a może się jeszcze pogorszyć w przypadku ofensywy lądowej połączonej z krwawymi walkami ulicznymi między budynkami mieszkalnymi, jeszcze większą liczbą nalotów i prawdopodobnie ostrzałem artyleryjskim. Palestyńskie przedsiębiorstwo telekomunikacyjne stwierdziło również, że wszystkie usługi komunikacyjne i Internet są już powszechnie dostępne. Firma Paltel z siedzibą na Zachodnim Brzegu stwierdziła, że   winę za atak ponosi armia izraelska.

Kilka organizacji pomocowych zgłosiło utratę kontaktu ze swoimi pracownikami. To jeszcze nie wszystko. Jak donosi niemiecki dziennik Palestyński Czerwony Półksiężyc stracił kontakt ze wszystkimi centrami operacyjnymi i zespołami w Strefie Gazy. Istnieje poważna i uzasadniona obawa, że   służby ratunkowe nie będą już w stanie zapewnić ratownictwa medycznego. Awaria dotknęła także centralę alarmową. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) twierdzi również, że nie ma już kontaktu ze swoimi pracownikami i obiektami.

Tego konfliktu można uniknąć. A jedyne trwałe rozwiązanie to istnienie dwóch niepodległych państw: Izraela i Palestyny.

Izrael dyktuje wszystkim i całemu światu swoje warunki, blokuje niepodległość Palestyny – a to oznacza dalszy rozlew krwi. Niemcy wolą przymknąć oko na krzywdy i niedolę Palestyńczyków i nie widzieć na zbrodni Izraela Wstrzymanie się  od wsparcia rezolucji ONZ mówi o wiele więcej niż tysiąc pięknych słów.





Źródłó: https://www.faz.net/aktuell/politik/ausland/krieg-in-nahost-israel-verstaerkt-angriffe-in-gaza-19274749.html


Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .
Reklama