Komentator Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .

-POLITYKA-
Jacek Bartosiak, ekspert do spraw geostrategii skrytykował tzw. doktrynę Giedroycia i mówił o konieczności wyboru pomiędzy opcją kontynentalną, a sojuszem z USA
/


/11.03.2020/ 10 marca 2020 miał miejsce wykład dr Jacka Bartosiaka, eksperta do spraw geostrategii.  Wykład nosił tytuł Czy mamy do czynienia z kształtującym się nowym porządkiem świata? Spotkanie miało miejsce w Auli w Instytucie Politologii i było jedną z ostatnich masowych imprez organizowanych w budynkach Uniwersytetu Wrocławskiego, tuż przed odwołaniem zajęć z powodu epidemii koronawirusa. Wykład cieszył się sporą frekwencją. Nic dziwnego, gdyż dr Bartosiak uchodzi za jednego z bardziej znanych ekspertów od spraw geostrategii. Podczas wrocławskiego wykładu powiedział między innymi, że Polska nie uniknie odpowiedzialności i działania dla zabezpieczenia swoich interesów geostrategicznych. Zwłaszcza tych na wschodzie. Skrytykował tzw. doktrynę Giedroycia głoszącej – nie angażowaniu się zbyt głębokim na wschodzie i nie dbaniu tam o polskie interesy. Dr Jacek Bartosiak stwierdził, że Polska stoi przed debatą polityczną, w jakim kierunku powinien nasz kraj zmierzać. Opcje są dwie, albo sojusz kontynentalny z Niemcami kryjącymi się za UE, ale sojusz atlantycki z USA. W jego opinii obojętnie od wyboru opcji – Polska będzie musiała bronić rubieży wschodniej. To oznacza większe zaangażowanie w regionie, zwłaszcza w kwestiach białoruskich i ukraińskich.  Ekspert nazywał błędem bierność polskich polityków w sprawie chociażby reformy obrotu ziemi na Ukrainie. W jego opinii jeśli Białoruś zostanie opanowana przez Rosjan, a na Ukrainie obejmie władze opcja pro moskiewska – Polska będzie miała poważne kłopoty. Ta sytuacja wymusi na nas o wiele większe wydatki na zbrojenia. Według dr Bartosika stary model Unii i NATO, jaki znamy dziś, na naszych oczach się rozpada. To oznacza, że większą rolę będą miały do odegrania mocarstwa regionalne. Jednak rozpadanie się starego porządku wywoła wiele napięć o skutkach trudnych do przewidzenia.    

reklama
reklama

Drogi Czytelniku/Czytelniczko Komentator Europa-Niemcy-Polska nie gromadzi, ani nie przetwarza w celach marketingowych, ani innych Państwa danych. Strona zamieszcza reklamy zewnętrznych partnerów, a na ich politykę nie mamy żadnego wpływu. Zamieszczane są również linki zewnętrze, na które nie mamy wpływu. Swoją decyzję zawsze mozesz zmienić. Wystarczy namieść odpowiednie zmiany w ustawieniach. Tu o naszej polityce prywatności. Jeśli się z tym nie zgadzasz  napisz bezpośrednio do naszych partnerów, lub zrezygnuj z korzystania ze strony. Jeśli się zgadzasz, pozostań naszym Czytelnikiem.