Komentator Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .

- HISTORIA NAJNOWSZA-
„Europa po upadku Muru Berlińskiego”/14.011.2019/06 listopada.2019 o godz. 14.00 w Oratorium Marianum Uniwersytetu Wrocławskiego  miała miejsce ciekawa dyskusja. Wzięli w niej udział między innymi dr Hans Misselwitz oraz prof. Jerzy Sułek. Dr Hans Misselwitz przewodniczył delegacji NRD w czasie rozmów „2+4”. Z kolei Prof. Jerzy Sułek przewodniczył m.in. polskiej delegacji w rozmowach wielostronnych „2+4” o zjednoczeniu Niemiec i w negocjacjach dotyczących traktatu granicznego ze zjednoczonymi Niemcami. Dyskusję moderował profesor Krzysztof Ruchniewicz.
Próbowano udzielić odpowiedzi na pytanie  jak to się stało, że upadł mur berlińskie i co wtedy poczęły takie państwa jak ówczesna Polska, NRD i RFN. Dyskusja pt. „Europa po upadku Muru Berlińskiego” była okazją dla ludzi zainteresowanych historią, aby jeszcze raz zająć się jednym z ważniejszych momentów XX wieku. Obaj referenci byli aktywnymi uczestnikami procesów, jakie zachodziły wówczas w Europie. Mówili o różnicach sytuacji w Polsce i NRD. Przyznawali, że rola i znaczenie opozycji w obu krajach w była kluczowa. Zburzenie muru berlińskiego miało ogromny wpływ na stan relacji polsko-niemieckich. W czasie kiedy jednoczyły się Niemcy, a Polska dążyła do uznania jej granicy zachodniej, przed dyplomatami stały ogromne wyzwania.  Przebieg rozmów 2+4. i stosunek Polski do problemu zjednoczenia Niemiec – stały się istotnym punktem dysksji w Oratorium Marianum.
reklama
reklama

Drogi Czytelniku/Czytelniczko Komentator Europa-Niemcy-Polska nie gromadzi, ani nie przetwarza w celach marketingowych, ani innych Państwa danych. Strona zamieszcza reklamy zewnętrznych partnerów, a na ich politykę nie mamy żadnego wpływu. Zamieszczane są również linki zewnętrze, na które nie mamy wpływu. Swoją decyzję zawsze mozesz zmienić. Wystarczy namieść odpowiednie zmiany w ustawieniach. Tu o naszej polityce prywatności. Jeśli się z tym nie zgadzasz  napisz bezpośrednio do naszych partnerów, lub zrezygnuj z korzystania ze strony. Jeśli się zgadzasz, pozostań naszym Czytelnikiem.

Fot. Komentator Europa-Polska-Niemcy