Główna Archiwum Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności. Jeśli tego nie akceptujesz, nie korzystaj z tej strony.

ISSN 2299-1328

www.komentatoreuropa.pl

Z kolei „Suddeutsche.de” pisała, że w  Niemczech musztarda może znacznie zdrożeć ze względu na wojnę w nasionach - ale żółta pasta przyprawowa prawdopodobnie nie będzie rzadkością z punktu widzenia producentów. Według stowarzyszenia spożywczego Ukraina jest jednym z najważniejszych dostawców gorczycy. “Suddeutsche.de” potwierdza opinię “Die Welt”  i pisze, ze jeśli w wyniku działań wojennych dostawy nie zostaną zrealizowane w ciągu roku, w drugiej połowie roku iw przyszłym roku mogą pojawić się trudności dla producentów musztardy.
W Niemczech panował niedobór oleju. Media porównywały tę sytuację do  do kłopotów z  na początku pandemii koronawirusa w 2020 roku. Koszt zakupu oleju w Niemczech  mocno wstrzelił  i jego cena to obecnie niemal 4 euro, czyli ponad 18 złotych. Dlatego też Niemcy po olej przyjeżdżają do Polski. Do Polska, zwłaszcza w rejonach przygranicznych niemieccy klienci przyjeżdżają, aby kupić masło.   
Źródło:  https://kobieta.interia.pl/zycie-i-styl/news-po-cukier-do-niemiec-po-olej-do-polski-porownujemy-ceny-w-ni,nId,6197283#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome, www.welt.de, https://www.sueddeutsche.de/wirtschaft/lebensmittel-saat-ist-knapp-ein-senf-engpass-droht-aber-vorerst-nicht-dpa.urn-newsml-dpa-com-20090101-220323-99-633825,


Po cukier do Niemiec, po olej, musztardę, masło do Polski

(04.08.2022)Od kilkunastu dni szalejące w sklepach ceny cukru są jednym z najważniejszych tematów w mediach. Nasi zachodni sąsiedzi  też mają jednak swoje problemy. W Niemczech zaczyna brakować musztardy, a po olej przyjeżdżają do Polski. Z Saksonii przyjeżdżają także do Polski po masło, bo tego towaru tam też zaczyna brakować.
O braku musztardy na niemieckich sklepowych półkach piszą niemieckie gazety.  Między innymi bił na alarm  "Die Welt". Przyczyną są związany z wojną na Ukrainie deficyty w dostawach nasion gorczycy. Wspomina niemiecka gazeta pisze, że aż 80 proc. importowanych przez Niemcy nasion sprawdza się z Rosji i Ukrainy. Rzekomo sytuacja ma się jeszcze pogorszyć, w drugiej połowie 2022 roku i na początku 2023 roku. "Die Welt" donosi, że niemieccy producenci musztardy mają zapasy gorczycy na okres kilku do kilkunastu tygodni.

GOSPODARKA

reklama
reklama