Główna Archiwum Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności. Jeśli tego nie akceptujesz, nie korzystaj z tej strony.

ISSN 2299-1328

www.komentatoreuropa.pl

 Człowiek, który był niegdyś uważany za pierwszego niemieckiego „kanclerza mediów”, teraz prawie nigdy nie rozmawia z mediami. W Moskwie Gerhard Schröder rzekomo przypadkowo wpadł na reportera NTV i zapytany, co tam robi, powiedział, że jest w Moskwie  „Na wakacjach”.  Sam Stern pyta siebie chyba też, czy właściwe jest przeprowadzenie wywiadu z Schröderem, w czasie, kiedy jesteśmy zasypywani informacjami o  rosyjskich zbrodniach wojennych?  Czy to ok że przeprowadza się wywiad z politykiem, który nie przejmuje się przeprosinami? Wojna na Ukrainie jest błędem, mówi, ale dodaje: „Czy osobiste zdystansowanie się od Władimira Putina naprawdę komuś pomoże? Redaktor Sterna pisze samo się usprawiedliwiając, że „postanowiliśmy wydrukować rozmowę z Schröderem jako wywiad dosłowny”. Ponieważ wnosi o rzekomo ważny wkład. Nie pytanie, kto jest winien tej wojny agresji na Ukrainie, to oczywiście Rosja.

Ale na pytanie, jak mogłoby wyglądać wynegocjowane rozwiązanie i co myśli strona rosyjska. "Stern" tytułuje Schrödera najlepszym w Niemczech politykiem, potrafiącym wyczuć nastroje wyborców, który wciąż wykazuje swoje wyczucie nastrojów. Jeśli chodzi o to, czy ze względu na kryzys energetyczny Niemcom zagrażają nowe walki o podział władzy, Schröder mówi, że nie chce być w sytuacji osób odpowiedzialnych.

W wywiadzie były kanclerz i przyjaciel Putina mówił między innymi: - -Dobra wiadomość jest taka, że Kreml chce dążyć do rozwiązania konfliktu poprzez negocjacje - stwierdził Gerhard Schröder. Zdaniem niemieckiego polityka, który od lat pozostaje w bliskich relacjach z Władimirem Putinem, pierwszym sygnałem jest podpisanie porozumienia w sprawie eksportu zboża, które może docelowo prowadzić do zawieszenia broni. 

Gerhard Schröder  twierdzi, że pełne rozwiązanie konfliktu może zająć wiele lat. Powiedział, że najbardziej skomplikowana jest sytuacja Donbasu. 

- Należy znaleźć rozwiązanie oparte na szwajcarskim modelu kantonalnym - mówił były niemiecki kanclerz. Schröder stwirdził ponadto, że z Niemiec płyną nie tylko głosy krytyczne na temat jego działań. 
Źródło: https://www.stern.de/politik/ausland/gerhard-schroeder-interview―das-gespraech-hilft-zu-verstehen--wie-russland-tickt-32594882.html, https://www.stern.de/politik/deutschland/gerhard-schroeder---warum-soll-ich-mich-entschuldigen----32593292.html, https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-ukraina-rosja/aktualnosci/news-schroeder-po-rozmowie-z-putinem-jest-szansa-na-zawieszenie-b,nId,6197109#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome


„Stern” tłumaczy się z wywiadu ze Schröderem

(03.08.2022)Gerhard Schröder spotkał się w ubiegłym tygodniu z Władimirem Putinem. Były kanclerz Niemiec relacjonował w rozmowie z tygodnikiem "Stern" i telewizją RTL/ntv, że prezydent Rosji jest skłonny do podjęcia negocjacji i zawieszenia broni w Ukrainie. Co dość kuriozalne to tygodnik Stern opublikował osobny tekst tłumaczy redakcję, dlaczego w ogóle zechciała przeprowadzać ekskluzywny wywiad z byłym kanclerzem, który uchodzi dziś za „gorący kartofel”. W artykule pt. Dlaczego przeprowadziliśmy wywiad z Gerhardem Schröder”( Warum wir ein Interview mit Gerhard Schröder geführt haben) czytamy, że Gerhard Schröder po raz pierwszy wypowiada się szczegółowo o wojnie na Ukrainie i o swojej lojalności wobec Władimira Putina Niektóre pytania pozostają bez odpowiedzi, niektóre odpowiedzi pozostawiają niedowierzanie. Ale rozmowa pomaga. Stern pisze, że teraz trudno umówić się na spotkanie z Gerhardem Schröderem . Przypomina, że Schröder, nie jest już kanclerzem, jest na emeryturze. Tygodnik pisze, o byłym kanclerzu, że obecnie jest okazjonalnym prawnikiem i oczywiście lobbystą gazowym. Najpierw Schröder był w Korei Południowej, potem nagle pojawił się w Moskwie, a potem grał w golfa pod Hanowerem.  Schröder, niegdyś otoczony głównie świtą, dziś biuro jego byłego kanclerza w Berlinie jest zamykane, a sekretarka w domu jest na wakacjach.  Wg. Sterna Schröder schodzi ze swojego mieszkania w Hanowerze do swojego biura i sam odbiera faksy. Ponoć  Schröder stał się podejrzliwy.

POLITYKA

reklama
reklama