Powrót

POLITYKA

Francuski "Le Monde": Czarne chmury nad „królową Europy”. Część przywódców ma dość

von der Leyen


Przekraczanie kompetencji, rażąca proamerykańskość, brak konsultacji z państwami członkowskimi, nachalna autopromocja - to tylko część zarzutów wobec szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen. Kraje Unii Europejskiej zaczynają mieć dość jej stylu sprawowania funkcji. Prezydent Irlandii już oficjalnie mówi o jej "bezmyślnym" podejściu – pisze Interia.pl za francuskim Le Monde.

Publikacja: 27.10.2023

To, że obecna szefowa KE to nie jest kryształową postacią- to wiadomo od dawna. Jest zmieszana w niejasności w operacji ze szczepionkami kupowanymi przez UE. Sprawę badała prokuratura, ale wiadomo, że prowadzenie przeciwko tak wpływowej i możnej osobie postępowania nie jest proste... Parasol ochronny widać przecież gołym okiem.  Jak pisze wspominana Interia.pl Ursula von der Leyen w trakcie zaplanowanego na czwartek i piątek unijnego szczytu w Brukseli bez wątpienia zostanie przyjęta bardzo uprzejmie przez przywódców państw członkowskich.
Tak też zapewne się stanie, bo oficjalne maski tak szybko nie opadają.

Nie ma wątpliwości, że sama była niemiecka minister, a obecna „królowa Europy” również będzie bardzo życzliwa dla swoich rozmówców. Jednak pod przykrywką uprzejmości buzuje niezadowolenie na postępowanie niemieckiej szefowej Komisji Europejskiej. 

Ursula von der Leyen była wielokrotnie krytykowana przez kraje UE za przekraczanie kompetencji i podejmowanie niefortunnych inicjatyw, jak w przypadku kwestii izraelsko-palestyńskiej, w zakresie polityki zagranicznej. Von der Leyen  podejmuje kluczowych decyzji bez konsultacji z krajami członkowskimi, jak np. przy podpisaniu kontrowersyjnego porozumienia między UE a Tunezją, które miało na celu ograniczyć nielegalną migrację do Europy. 

Von der Leyen ostro i bezwzględnie rywalizuje  z szefem Rady Europejskiej Charlesem Michelem. Ten nie kryje, że jest  przekonany o tym, iż szefowa Komisji regularnie narusza jego uprawnienia w polityce zagranicznej UE.

„Królowa Europy” skłóca kraje członkowie, wykorzystując to uzyskania jej własnych celów, lub tych, które pomagają Berlinowi.

Nieporozumienia między Francją a Niemcami pozostawiają dla niej przestrzeń, którą wykorzystuje - analizuje w rozmowie z "Le Monde" jeden z unijnych dyplomatów.

Nie jest tajemnicą, że von der Leyen wykorzystuje swoją wręcz monarchistyczną  pozycję we władzach  Unii Europejskiej, aby w konflikcie Francją, pomóc Niemcom . O czym zresztą donosi Le Monde.

 Von der Leyen wzbudziła ostatnio sporo kontrowersji swoimi wypowiedziami i postawą wobec wojny w Izraelu. Jak pisze Interia, powołując się na Le Monde - szefowa Komisji Europejskiej po podróży do jednego z kibuców, gdzie Hamas dokonał masakry, potwierdziła prawo państwa żydowskiego do samoobrony. Nie przypomniała jednak, że Izrael musi przestrzegać prawa międzynarodowego i chronić ludność cywilną w Strefie Gazy, co wzbudziło nadzwyczaj ostrą krytykę. Jej słowa wskazują na to, że kompletnie ignoruje stanowisko przyjęte 10 października przez ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich. Josep Borrell ogłosił, że Izrael łamie prawo międzynarodowe, odcinając gazie wodę, elektryczność, dostawy żywności. Najostrzej na słowa Niemki w Izraelu zareagowały Belgia, Hiszpania, Irlandia, Luksemburg i Portugalia. Michael Higgins, prezydent chyba najsilniej oburzającej się Irlandii, nazwał "bezmyślnym" podejście von der Leyen do obecnego konfliktu. 

Niektórzy analitycy wskazują, że działanie von der Leyen jest destrukcyjne i mocno osłabia Unię Europejską. Irytacja słowami szefowej Komisji jest tym większa, że ujawniają one podziały w Unii Europejskiej. Wielkie ego pani von der Leyen coraz bardziej bardziej ciąży UE. Słowem komentarza można dodać, że działanie niemieckiej szefowej KE nie pomaga unii...
Źródło: https://wydarzenia.interia.pl/raport-media-zagraniczne/news-le-monde-czarne-chmury-nad-ursula-von-der-leyen-czesc-przywo,nId,7108866#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome


Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .
Reklama