Komentator Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .

- POLITYKA -
30 rocznica mszy pojednania w Krzyżowej

Mszą św. pod przewodnictwem abp. Alfonsa Nossola rozpoczęła uroczystości upamiętniające spotkanie premiera Tadeusza Mazowieckiego i Helmuta Kohla w 1989 r. Ówczesne wydarzenie nosi nazwę „mszy pojednania” i symbolizuje polsko-niemieckie porozumienie. 30 lat temu do wspólnej modlitwy 12 listopada 1989 r. na dziedzińcu w Krzyżowej stanęły polska i niemiecka delegacja. Najbardziej znanym momentem historycznej Eucharystii stał się uścisk podczas znaku pokoju Tadeusza Mazowieckiego i Helmuta Kohla. Ten Gest obu szefów rządów  pokazywały, obiegły świat, stając się symbolem zmiany w relacjach polsko-niemieckich.
11 listopada 2019 roku odbyła się msza rocznicowa w Krzyżowej, której przewodniczył abp. Alfons Nossol. Uczynił to w asyście abp. Ludwiga Schicka, abp. Wiktora Skworca i bp. Ignacego Deca, by wspólnie dziękować za trzy dekady porozumienia polsko-niemieckiego.  
Nossol:– W kazaniu mówiłem wtedy o tym, jak politycznie ta wizyta była trudna, choć dotyczyła przecież sąsiadów w samym sercu Europy. I podkreśliłem, że prawdziwie historyczny wymiar tego spotkania polega na tym, iż odbywa się ono w kontekście liturgicznej celebracji. W liturgii bowiem obecne jest sakramentalne dzieło pojednania człowieka z Bogiem, z samym sobą i z innymi oraz z całym stworzeniem. Jeśli rany są zbyt bolesne, okopy zbyt głębokie, tylko łaska przebaczenia naszego Odkupiciela i Pojednawcy może doprowadzić do cudu sprawiedliwego i trwałego pojednania”.
W czasie tegorocznych uroczystości w Krzyżowej odczytano listy premiera  Mateusza Morawieckiego. List od kanclerz Niemiec Angeli Merkel odczytał ambasador tego kraju w Polsce Rolf Nikel . Przywódcy Polski i Niemiec skierowane te słowa do uczestników obchodów.
reklama
reklama

Drogi Czytelniku/Czytelniczko Komentator Europa-Niemcy-Polska nie gromadzi, ani nie przetwarza w celach marketingowych, ani innych Państwa danych. Strona zamieszcza reklamy zewnętrznych partnerów, a na ich politykę nie mamy żadnego wpływu. Zamieszczane są również linki zewnętrze, na które nie mamy wpływu. Swoją decyzję zawsze mozesz zmienić. Wystarczy namieść odpowiednie zmiany w ustawieniach. Tu o naszej polityce prywatności. Jeśli się z tym nie zgadzasz  napisz bezpośrednio do naszych partnerów, lub zrezygnuj z korzystania ze strony. Jeśli się zgadzasz, pozostań naszym Czytelnikiem.

Fot. Komentator Europa-Polska-Niemcy