Główna Archiwum Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności. Jeśli tego nie akceptujesz, nie korzystaj z tej strony.

ISSN 2299-1328

www.komentatoreuropa.pl

Bez pomocy sojuszników nie bohatersko walczący Powstańcy nie mieli szans na wygraną. Pomoc, na jaką liczyli,nigdy nie nadeszła. Powstanie zakleszczone między dwoma potężnymi armiami: sowiecką i niemiecką wykrwawiało się. Los Warszawy został przypieczętowany rozkazem wydanym przez Heinricha Himmlera, który brzmiał: „Każdego mieszkańca należy zabić, nie wolno brać żadnych jeńców, Warszawa ma być zrównana z ziemią w ten sposób ma być stworzony zastraszający przykład dla całej Europy".

Stolica Polski została zniszczona w blisko 85%, a mieszkańcy wypędzeni do obozów przejściowych i jenieckich. Powstańcom za walkę i poświecenie należy się część i szacunek. Walczyli o niepodległą wolną Polskę. Polskę wyzwoloną z okupacji niemieckiej i Polskę wolną od sowietyzacji i okupacji ZSRR.

Toczyli walkę nierówną, ale wykazali się niezwykłym męstwem, poświęceniem, odwagą i patriotyzmem. Do dziś toczone są spory, co do decyzji o wybuchu powstania. Czy w obliczu dwóch wrogów Polaków i Polski, należało podjąć takie ryzyko? Czy należało podjąć walkę o wyzwolenie, w sytuacji, kiedy te same Niemcy hitlerowskie i stalinowska ZSRR już we wrześniu 1939 roku razem współdziałały przeciwko Polsce? Post factum łatwo się ocenia. Ta dyskusja nie ma jednak wpływu na najwyższą ocenę bohaterów z Warszawy, którzy walczyli o naszą wolność. Za to im dziękujemy i w pamięci naszej postaną na zawsze. Chociaż powstanie upadło, to jednak oni mieli racę, chcąc Polski demokratycznej związanej z zachodem, nie będącej ani pod butem hitlerowskim, ani stalinowskim.  Obecna Polska będąca w UE i NATO potwierdza tylko ich wybór. Im się nie udało, nam tak. My zawdzięczamy to również bohaterskim, oddanym Polsce Powstańcom Warszawy.

Niemcy upamiętniają Powstanie Warszawskie. Przedstawiciele RFN wezmą udział w licznych uroczystościach. Zgodnie z zapowiedzią n iemieckie placówki dyplomatyczne w Polsce wywieszą swoje flagi do połowy masztu, aby upamiętnić ofiary zbrodni niemieckich w Polsce - informuje niemiecki MSZ w związku z 78. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego. "Rząd RFN przywiązuje wielką wagę do upamiętnienia ofiar zbrodni niemieckich w Polsce, ponosząc za nie odpowiedzialność" - podkreślają władze federalne w Berlinie. Padłą nawet deklaracja, że  w Berlinie powstaną miejsca pamięci i spotkań z Polakami.

Źródło: Wikipedia.pl.  https://wydarzenia.interia.pl/kraj/news-niemcy-upamietniaja-powstanie-warszawskie-przedstawiciele-rf,nId,6191098#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome


78 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Również Niemcy upamiętniają Powstanie Warszawskie

(01.08.2022) 1 sierpnia 1944 roku, o godz. 17.00 - określonej kryptonimem W", jak Wolność, wybuchło Powstanie Warszawskie. Było to jedno z najważniejszych wydarzeń zapisanych na kartach historii Polski. Planowane na kilka dni, trwało ponad 2 miesiące. Powstańcy chcieli doprowadzić do wyzwolenia Stolicy spod okupacji niemieckiej przed przybyciem armii sowieckiej, a tym samym zapewnić Polsce NIEPODLEGŁOŚĆ po zakończeniu wojny. Celem bohaterskiej walki żołnierzy i ludności Warszawy było, nie tylko pozbycie się Niemców, lecz także zachowanie wolności dla Polaków ze strony drugiego śmiertelnego wroga, jakim był stalinowski ZSRR.  Oddziały powstańcze wprawdzie bez odpowiedniego uzbrojenia stanęły do walki z regularną, dobrze wyekwipowaną armią niemiecką. Ciche porozumienie pomiędzy Hitlerem i Stalinem też zrobiło swoje. Po wybuchu powstania Armia Czerwona wstrzymała ofensywę na kierunku warszawskim, a radziecki dyktator konsekwentnie odmawiał udzielenia powstaniu poważniejszej pomocy. Dlatego wsparcie udzielone powstańcom przez USA i Wielką Brytanię miało ograniczony charakter. Bardzo często komunistyczny dyktator, Stalin przeszkadzając w dostarczaniu pomocy zachodnim aliantom walczącej Warszawie, wspierał Niemcy. W rezultacie słabo uzbrojone oddziały powstańcze przez 63 dni prowadziły samotną walkę z przeważającymi siłami niemieckimi, zakończoną kapitulacją 3 października 1944. Dowództwo AK planowało samodzielnie wyzwolić stolicę jeszcze przed wkroczeniem Armii Czerwonej, mając na dzieję na to, że uda się w ten sposób  powstrzymać realizowany przez Stalina proces podboju i sowietyzacji Polski. To były jednak płonne nadzieje. Polski od sowieckiego podboju i późniejszego, trwającego wiele dziesięcioleci, ucisku nie udało się uratować.

HISTORIA

reklama
reklama