Główna Archiwum Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności. Jeśli tego nie akceptujesz, nie korzystaj z tej strony.

ISSN 2299-1328

www.komentatoreuropa.pl

Szef CDU Friedrich Merz  wezwał rząd federalny do szybkiego wdrożenia umowy tzw. wymiany czołgów z Polską, aby pomóc Ukrainie. Nie byłoby dobrze, gdyby rozczarowanie Polski z powodu opóźnień się potwierdziło, powiedział Merz w środę pierwszego dnia swojej wizyty w Warszawie. „Wszyscy stoimy przed tym wielkim wyzwaniem, jakie wywołała wojna na Ukrainie”.

Niemcy muszą wypełnić podjęte przez siebie zobowiązania. Warszawa  jest rozczarowana powolną wymianą: przekazała Ukrainie w ramach pomocy wojskowej ponad 200 czołgów, ale jest niezadowolona z niemieckiej oferty kompensacyjnej. – To odszkodowanie musi zostać wypłacone, tak jak oczekuje polski rząd – powiedział Merz.

Po rozmowie z przewodniczącym partii rządzącej PiS Jarosławem Kaczyńskim  Merz podkreślił kwestie, w których nie było porozumienia. Krytykowana w Warszawie unijna procedura praworządności wywodzi się z traktatów, „które wszyscy podpisaliśmy”.

Strona polska mocno akcentowała kwestię reparacji za szkody wyrządzone przez Niemcy w czasie II wojny światowej. „Powiedziałem, że nie widzimy podstaw prawnych do takich roszczeń odszkodowawczych” – powiedział Merz.  Są za to bardzo „dobre powody” do wspólnych projektów z polskim rządem, np. w zakresie polityki bezpieczeństwa. Wiele można by też zrealizować wspólnie z Francją w tzw. Trójkącie Weimarskim – uważa szef CDU. Na dziś planowane jest spotkanie z premierem Polski Mateuszem Morawieckim. Przewodniczący CDU jest gotowy do współpracy ponad podziałami. Dostrzega tez konieczność przeciwstawiani się rosyjskiej agresji na Ukrainie.
Źródło: https://www.faz.net/aktuell/politik/ausland/merz-fordert-raschen-panzer-ringtausch-mit-polen-bei-besuch-18203684.html


Szef CDU po rozmowie z Jarosławem Kaczyńskim: polskie roszczenia reparacyjne pozbawione podstaw prawnych. TAK dla dotrzymania słowa wobec Polski w sprawie czołgów

(28.07.2022)Friedrich Merz, przewodniczący CDU,   podczas spotkania z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim uznał polskie roszczenia reparacyjne za pozbawione podstaw prawnych. Wezwał rząd Niemiec do dotrzymania słowa wobec Polski w sprawie czołgów. Jak pisał Frankfurter Allgemeine Zeitung w czasie wizyty w Warszawie lider CDU Friedrich Merz wyraził zrozumienie dla polskiego rozczarowania w sprawie dostawy obiecanych przez Niemców Leopardów.  Nie zgadza się z szefem PiS Kaczyńskim w kwestiach praworządności i żądania reparacji. Przewodniczący CDU pokazuje odmienne oblicze niemieckiej polityki prezentowane przez rządy Merkel i Scholza. Jest osobą gotową do współpracy ponad podziałami.

POLITYKA

reklama
reklama