Komentator Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .

-POLITYKA-
Polski premier dla „Die Welt”

/18.02.2020/ Po Brexicie UE musi uporządkować budżet - tylko w ten sposób gospodarka może przetrwać w globalnej konkurencji. Jeśli bogata północ współfinansuje biedniejsze południe, wszyscy w końcu z tego skorzystają. Nie tylko Niemcy powiedział dla Die Welt polski premier Mateusz Morawiecki. Na łamach tej opiniotwórczej gazety, w internetowym wydaniu 17 lutego br. ukazał się obszerna wypowiedź szefa rządu RP.
"Unia Europejska znalazła się na zakręcie historii. Brexit, a także negocjacje Wieloletnich Ram Finansowych, to okazja, aby nie zjeżdżać na pobocze historii, lecz aby budować Unię, która nie tylko weźmie udział w wyścigu o lepszą i bardziej sprawiedliwą przyszłość, ale również będzie miała szansę ten wyścig wygrać. Chcemy Europy jako globalnego gracza" – oświadczył szef polskiego rządu dla niemieckiej gazety.
Zaczyna się od budżetu UE. To nie jest tylko zwykła cyfra. Zjednoczone Królestwo i Gibraltar Unia Europejska i odmowa ich dalszego członkostwa członkostwa w UE podjęta w referendum dała boleśnie jasny sygnał. Wielka Brytania była drugim największym płatnikiem netto, który opuścił Unię.. Musimy - czy nam się to podoba, czy nie - odpowiadając na pytanie, jakiej Europy potrzebujemy.
reklama


Zdaniem polskiego premiera pierwszym krokiem w tym kierunku byłoby uzgodnienie unijnego budżetu. "Dlatego też chciałbym powiedzieć, z pełnym przekonaniem, że nie ma nic, co mogłoby być lepszą podstawą dla odważnego projektu Europy niż dobry budżet" - podkreślił Morawiecki. Jednocześnie zwrócił uwagę, że dotychczas negocjacje budżetowe odbywały się wedle dobrze znanego scenariusza, gdzie role "były rozpisane na fiskalnie odpowiedzialną Północ, potrzebujący inwestycji Wschód i pogrążone w kryzysie Południe".
W efekcie, "w takich warunkach łatwo sprowadzić budżet do worka z  prezentami, na który zrzucają się starsi członkowie europejskiej rodziny, a prezenty wyjmują z niego młodsi. Ale to z gruntu nie tylko błędna, ale przede wszystkim nieprawdziwa interpretacja" - uzmysławia czytelnikom "Die Welt" szef polskiego rządu.
Morawiecki wyjaśnił czytelnikom Die Welt, że to krajom bogatszym, głównie starszym członkom UE, wspólny rynek wewnętrzny przynosi największe, ogromne wręcz korzyści. "Polscy ekonomiści w 2017 roku obliczyli, że wkład UE poprzez politykę spójności w gospodarki Polski, Węgier, Czech i Słowacji (V4) zwrócił się Wspólnocie w latach 2007-2015 aż w 80%. Można pomyśleć, że to niezrozumiały paradoks. Ale to logika europejskiego rozwoju. To nie Północ dotuje Wschód i Południe, tylko na tym zarabia, a mówiąc precyzyjnie, zarabiają na tym wszyscy" - twierdzi polski premier.
Morawiecki ponadto przypomniał, że po wejściu naszego kraju do UE z Polski wyjechało ponad 2 mln Polaków. To tyle ile mieszkańców liczą niektóre państwa członkowskie, jak Łotwa i Słowenia.
"To dla Polski wielka strata. Z punktu widzenia polskiej gospodarki oznacza to 2 mln pracowników, którzy nie generują polskiego PKB, nie rozwijają polskich firm, nie płacą polskich podatków i polskich składek na ubezpieczenie społeczne. Pracownicy, którzy wyemigrowali za pracą z innych krajów UE, w tym z Polski, Grecji, Rumunii czy Irlandii, wygenerowali 170 mld euro wartości dodanej w niemieckiej gospodarce. To zatem wielokrotnie więcej niż wynosi niemiecka składka do wspólnego budżetu" - podkreśla Morawiecki.Źródło: https://www.welt.de/debatte/kommentare/article205938497/Polens-Premier-Europa-braucht-ein-solidarisches-Wirtschaftssystem.html?wtrid=onsite.onsitesearch
reklama
reklama

Drogi Czytelniku/Czytelniczko Komentator Europa-Niemcy-Polska nie gromadzi, ani nie przetwarza w celach marketingowych, ani innych Państwa danych. Strona zamieszcza reklamy zewnętrznych partnerów, a na ich politykę nie mamy żadnego wpływu. Zamieszczane są również linki zewnętrze, na które nie mamy wpływu. Swoją decyzję zawsze mozesz zmienić. Wystarczy namieść odpowiednie zmiany w ustawieniach. Tu o naszej polityce prywatności. Jeśli się z tym nie zgadzasz  napisz bezpośrednio do naszych partnerów, lub zrezygnuj z korzystania ze strony. Jeśli się zgadzasz, pozostań naszym Czytelnikiem.