Komentator Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .

-POLITYKA-
Kim jest ukarany premier za to, że dał się wybrać AfD?
/17.02.2020/ Niecałą dobę premierem Turyngii był Thomas Kemmerich. Zapłacił za to, że odważył się  złamać tabu, przekroczył kordon sanitarny wokół AfD.
Thomas Kemmerich to  niemiecki polityk i przedsiębiorca, deputowany do Bundestagu, od 2020 premier Turyngii . Po maturze odbył szkolenie i praktykę w zawodzie handlowca. Przyszły premier niemieckiego landu Turyngia studiował także prawo na Uniwersytecie w Bonn.  W 1989 zdał państwowy egzamin prawniczy pierwszego stopnia. Kemmerich pracował jako konsultant do spraw zarządzania, następnie jako dyrektor zarządzający i prezes zarządu spółki prawa handlowego Friseur Masson. W 2006 dołączył do FDP. Pełnił różne funkcje. W 2009 został radnym Erfurtu. Do 2014 zasiadał w landtagu Turyngii. W 2015 został przewodniczącym FDP na szczeblu krajowym. W 2017 został deputowanym do Bundestagu.
reklama


W wyborach z października 2019 uzyskał mandat posła do landtagu jako lider listy FDP, zrezygnował w następnym miesiącu z zasiadania w parlamencie federalnym. Dotychczasowy premier Turyngii Bodo Ramelow z Die Linke  odnowił koalicję z Socjaldemokratyczną Partią Niemiec i Zielonymi, która nie posiadała jednak większości w landtagu. 5 lutego 2020 w dwóch pierwszych głosowaniach nie uzyskał wymaganej większości bezwzględnej do wyboru na premiera. Thomas Kemmerich jako kandydat FDP wystartował w trzecim głosowaniu. Pokonał swojego kontrkandydata Bodo Ramelowa stosunkiem 45 do 44 głosów. Jego wybór na ten urząd został określony jako niespodziewany. Uznano, że był on możliwy dzięki głosom posłów, znajdującej się w politycznej izolacji, Alternatywy dla Niemiec. Zmuszono go, aby już następnego dnia zrezygnował ze stanowiska
„Turbulencje z Turyngii" – jak pisały niemieckie gazety o wyborze premiera tego landu Kemmericha z FDP ze wsparciem izolowanej dotychczas Alternatywy dla Niemiec – dotknęły również Angelę Merkel. Ją najprawdopodobniej najbardziej. Zareagował na sytuację nerwowo, wręcz agresywnie  Uznała ona głosowanie FDP i CDU razem z AfD za „niewybaczalne" i zażądała likwidacji jego skutków. O  głosowaniu niemieckie kanclerz mówiła, że to „zły dzień dla demokracji". Jej niechętna AfD postawa jest zresztą powszechnie znana i nie jest żadnym zaskoczeniem.
 Thomas Kemmerich pewnie zapłaci wysoką cenę za to, że odważył się iść pod prąd.

Źródło: „Rzeczpospolita”, Wikipedia
Fotografia: Wikipedia, Creative Commons Uznanie autorstwa- Sandro Halank, Wikimedia Commons Wahlabend Thüringen: Thomas L. Kemmerich (FDP)
reklama
reklama

Drogi Czytelniku/Czytelniczko Komentator Europa-Niemcy-Polska nie gromadzi, ani nie przetwarza w celach marketingowych, ani innych Państwa danych. Strona zamieszcza reklamy zewnętrznych partnerów, a na ich politykę nie mamy żadnego wpływu. Zamieszczane są również linki zewnętrze, na które nie mamy wpływu. Swoją decyzję zawsze mozesz zmienić. Wystarczy namieść odpowiednie zmiany w ustawieniach. Tu o naszej polityce prywatności. Jeśli się z tym nie zgadzasz  napisz bezpośrednio do naszych partnerów, lub zrezygnuj z korzystania ze strony. Jeśli się zgadzasz, pozostań naszym Czytelnikiem.

Fotografia: Wikipedia, Creative Commons Uznanie autorstwa-
Sandro Halank, Wikimedia Commons
Wahlabend Thüringen: Thomas L. Kemmerich (FDP)