Komentator Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .

-POLITYKA-
Kryzys w CDU. Merkel odejdzie szybciej niż się spodziewamy?
/14.02.2020/ Po niespodziewanej rezygnacji Annegret Kramp-Karrenbauer, wewnątrz CDU aż kipi.  Część chadeków żąda szybkiego wyboru nowego przywódcy. Niektórzy chadecy chcą, aby nowy szef partii i zarazem i kandydat na kanclerza został wybrany jeszcze  przed wakacjami.
W ostatnim czasie szeregach rządzącej Niemcami CDU toczy się ostry spór o przyszłość tej partii. Czołowi działacze chadeckiej partii zastanawiają się jak wyjść z kryzysu, który toczy to ugrupowanie, po nieoczekiwanej decyzji przewodniczącej CDU Annegret Kramp-Karrenbauer. Ta ogłosiła światu, że nie będzie walczyć o fotel kanclerza Niemiec  i zrezygnuje z funkcji przewodniczącej ugrupowania.
Plan Kramp-Karrenbauer zakłada, że będzie kierować ona partią do czasu wyłonienia kandydata niemieckiej chadecji na kanclerza, co prawdopodobnie miałoby nastąpić na zjeździe CDU w grudniu. To jest jednak wydaje się być mało realne, aby aż tyle miesięcy utrzymywać rządząca  Niemcami partię w stanie hibernacji. Całkiem jawnie sprzeciwia się temu część czołowych polityków chadeckich z niemieckich krajów związkowych. Mają twardy argument.  Głoszą, że  CDU nie może pozwolić sobie na utrzymywanie stanu zawieszenia we władzach partii przez prawie rok.
reklama


Tę obawę na głos wyraził premier Hesji i wiceprzewodniczący CDU Volker Bouffier w rozmowie z radiem Hessische Rundfunk. Powiedział, że działacze i partia CDU nie będzie tak długo czekać, ale że „wyjaśnimy tę kwestię szybciej”. Jego słowa dość jasno wskazują na to, że część prominentnych działaczy partii Merkel burzy się przeciwko decyzjom „góry”. W ostatnim czasie wewnątrz partyjna polityka Merkel ponosi klęskę za klęską. Wiceprzewodniczący CDU  i premier Hesji bynajmniej nie jest jedynym działaczem chadeków, który ma taką opinię  Na przyśpieszenie wyborów przywódcy i kandydatury na kanclerza najpóźniej do lata naciska CDU w landzie Nadrenia-Palatynat. – Uważam, że planowany grudniowy termin to za późno – ocenił szef frakcji chadecji w landtagu Christian Baldauf, cytowany przez niemieckie media. Zdaniem części wpływowych działaczy tej partii- CDU nie może pozwolić sobie na to, by sprawa ta pozostała otwarta do końca roku. Podobne głosy płyną również z Hamburga. Na to zamieszanie  zareagowała również siostrzana partia, bawarska CSU. Domaga się od swojego partnera szybkiego działania. Niemieckie media coraz częściej spekulują, że następstwem sytuacji w CDU może być też wcześniejsze odejście kanclerz Angeli Merkel. I tego scenariusza też nie można całkiem przekreślić. W końcu Kramp-Karrenbauer, była protegowaną niemieckiej kanclerz, zastąpiła ją na czele CDU. Plan zakładał, że sama Merkel pozostanie szefową rządu do wyborów w 2021 roku. Ale nie da się już tego ukrywać dłużej, że  porażka Kramp-Karrenbauer jest porażką także niemieckiej kanclerz. Część chadeków i komentatorów politycznych  obwinia Merkel o aktualny kryzys w partii.  Tak pisze „Sueddeutsche Zeitung” „Jest bardo prawdopodobne, że zapowiedź ustąpienia przewodniczącej CDU Annegret Kramp-Karrenbauer sprawiła, iż pożegnanie Merkel stało się bliższe – ale na pewno nie łatwiejsze”. Co oznacza, że niewtulane trwanie na urzędzie Merkel mocno utrudni życie nowemu,  przyszłemu szefowi CDU. Nie wprost ale „Sueddeutsche Zeitung” sugeruje, że było by lepiej, aby Merkel odeszła wraz z nowym wyborem szefa chadeków.


Źródło: Deutsche Welle, „Sueddeutsche Zeitung”
reklama
reklama

Drogi Czytelniku/Czytelniczko Komentator Europa-Niemcy-Polska nie gromadzi, ani nie przetwarza w celach marketingowych, ani innych Państwa danych. Strona zamieszcza reklamy zewnętrznych partnerów, a na ich politykę nie mamy żadnego wpływu. Zamieszczane są również linki zewnętrze, na które nie mamy wpływu. Swoją decyzję zawsze mozesz zmienić. Wystarczy namieść odpowiednie zmiany w ustawieniach. Tu o naszej polityce prywatności. Jeśli się z tym nie zgadzasz  napisz bezpośrednio do naszych partnerów, lub zrezygnuj z korzystania ze strony. Jeśli się zgadzasz, pozostań naszym Czytelnikiem.