Komentator Inne

www.komentatoreuropa.pl

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .
Maas: nie ma widoków na kompromis z USA

/25.05.2018/ Zgodnie z oczekiwaniami, także po inauguracyjnej wizycie nowego szefa niemieckiego MSZ w Waszyngtonie stanowiska USA i Niemiec w kwestii Iranu różnią się diametralnie, Niemiecki minister spraw zagranicznych mówił po zakończeniu rozmów w Stanach Zjednoczonych o dwóch "zupełnie różnych podejściach" Niemiec i Waszyngtonu do międzynarodowej umowy atomowej z Iranem. W rozmowie z Mike'm Pompeo szefowie dyplomacji obu krajów wymienili tylko znane już poglądy. – Uważam, że daleko nam jeszcze do kompromisu – stwierdził Maas po spotkaniu.
Stany Zjednoczone porzuciły porozumienie nuklearne i przywróciły sankcje przeciwko Teheranowi. Sygnatariusze umowy z trzech państw europejskich – Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii – chcą zachować porozumienie nuklearne, w którym w zamian za stopniowe znoszenie sankcji Iran pozwoli na restrykcyjne kontrole swego programu atomowego.
UE chce utrzymania w mocy umowy z Iranem
Komentując swoje rozmowy w Waszyngtonie Heiko Maas powiedział, że w Unii Europejskiej panuje wśród państw członkowskich „pełna zgoda” w kwestii umowy z Iranem. UE będzie teraz pracowała nad konkretnymi działaniami w celu jej utrzymania.
Niemiecki socjaldemokrata poinformował, że wyraził zgodę na udział w spotkaniu szefów dyplomacji organizowanym przez Mike´a Pompeo w formacie Stany Zjednoczone i trzy kraje – sygnatariusze tej umowy. Ma się ono odbyć w połowie czerwca.
reklama
reklama