Komentator Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .

-POLITYKA-
Niemieckie media po wizycie Macrona w Warszawie spekulowały czy Francja poprze budowę elektrowni atomowych w Polsce
/05.02.2020/ Francja wesprze transformację energetyczną w Polsce. Prezydent Francji Emmanuel Macron zapewnił w Warszawie, że wesprze Polskę podczas podziału europejskich środków na transformację energetyczną. A polski premier i polski prezydent mówią nawet o przełomie w relacjach z Francją. Berlin bacznie śledzi to co się dzieje na linii Warszawa-Paryż., ponieważ na konflikcie to właśnie on najbardziej korzystał. Niemieckie media zwróciły uwagę na to, że Emmanuel Macron mówił, że „Francja zdaje sobie sprawę, jak duże wysiłki będzie tu musiała podjąć Polska”. Zadeklarował francuskie wsparcie dla Polski podczas podziału środków na transformację energetyczną z tzw. funduszu sprawiedliwej transformacji. Berlin zaczął się obawiać, że mimo chłodnej politycznej atmosfery to Paryż zechce podpiąć się pod inwestycje energetyczne w Polsce, a nie mający na to chrapkę Niemcy.  Macron w Polsce po spotkaniu z premierem Morawieckim mówił:
reklama

– Francja będzie apelować o to, aby ten fundusz skupiony był w jak największym stopniu na najuboższych regionach, które zostały najbardziej dotknięte transformacją i to właśnie Polska skorzysta z tego, aby przeprowadzić swoją transformację energetyczną i klimatyczną .
– Państwa mieszanka energetyczna, to również wynik historii Polski, pewna spuścizna i musimy dostrzegać tę sytuację, musimy zrozumieć, dlaczego Polska znajduje się właśnie w tym punkcie i jak duże wysiłki są od niej wymagane”.Ale to co najbardziej zwróciło uwagę niemieckich obserwatorów była ważna deklaracja Emmanuela Macrona o  francuskim wsparciu w rozwoju nowoczesnych technologii, w tym przede wszystkim w dziedzinie energetyki jądrowej. Dla Berlina jest to jasne, że atakowany przez Niemców projekt budowy polskich "atomówkę” może otrzymać wsparcie z najmniej oczekiwanej strony, ze strony skonfliktowanego z Polską Macrona. Francja najwyraźniej chce partycypować w projekcie jakim jest budowa polskich elektrowni atomowych, a to Niemcom bardzo się nie spodoba. Niemiecka prasa ostatnio dość często pisze o nowej polityce wschodniej Macrona i bacznie się jej przygląda.


Źródło: Deutsche Welle
reklama
reklama

Drogi Czytelniku/Czytelniczko Komentator Europa-Niemcy-Polska nie gromadzi, ani nie przetwarza w celach marketingowych, ani innych Państwa danych. Strona zamieszcza reklamy zewnętrznych partnerów, a na ich politykę nie mamy żadnego wpływu. Zamieszczane są również linki zewnętrze, na które nie mamy wpływu. Swoją decyzję zawsze mozesz zmienić. Wystarczy namieść odpowiednie zmiany w ustawieniach. Tu o naszej polityce prywatności. Jeśli się z tym nie zgadzasz  napisz bezpośrednio do naszych partnerów, lub zrezygnuj z korzystania ze strony. Jeśli się zgadzasz, pozostań naszym Czytelnikiem.