Główna Archiwum Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności. Jeśli tego nie akceptujesz, nie korzystaj z tej strony.

ISSN 2299-1328

www.komentatoreuropa.pl

Odbudowano go w 1606 roku; wtedy też wieża otrzymała sgraffitową dekorację. W latach 1862-1864 budynek głubczyckiego ratusza został przebudowany w stylu neogotyckim według projektu znanego wrocławskiego architekta Karla Lüdecke. Z kolei w 1931 roku pod kierunkiem Paula Klehra  doszło do przebudowy hallu i pomieszczeń Kasy Oszczędnościowej w ratuszu. Do hallu przeniesiono stojący dotąd na zewnątrz u stóp wieży pomnik pruskiego feldmarszałka Remusa von Woyrscha, dłuta Paula Ondruscha, a stare sukiennice stały się hallem wejściowym. Zarazem przeniesiono główne wejście z zachodniej do północnej części ratusza.

W 1945 roku przez Głubczyce przetoczył się front wschodni II wojny światowej . Miasto zostało wtedy zbombardowane, a ratusz spłonął. Jego wypalona ruina była w późniejszych latach stopniowo rozbierana, aż wreszcie pozostał jedynie kikut wieży i obmurowanie parteru.

Nowy, dzisiejszy głubczycki ratusz to okazała budowla, która nawiązuje do swego poprzednika, a nawet wykorzystuje jego fragmenty - wieżę, pozostałości ścian parteru i fundamenty. W 2006 roku władze miasta podjęły się odbudowy ratusza. Jej koszt oszacowano na ok. 13 mln zł. Otwarcie obiektu miało miejsce w czerwcu 2008 roku. Odbudowany ratusz, jak już była mowa o tym powyżej.  nawiązuje swym wyglądem do czasów posiadania przez pierwotną budowlę renesansowego wystroju fasady. W budynku ratusza znajdują miejsce Muzeum Ziemi Głubczyckiej   oraz biblioteka. Z kolei historyczna wieża służy za punkt widokowy. W przylegających do ratusza odbudowanych kamienicach kupieckich urządzono mieszkania i lokale usługowe.

Ratusz w Głubczycach stoi w centralnej części Rynku, który jest o tyle nietypowy, że ma kształt ćwierćkoła.


Natomiast widoczna na zdjęciu kolumna Maryjna na rynku w Głubczycach została wykonana została w 1738r. w stylu rokokowym przez rzeźbiarza z Nysy, Antona Jörga. Na rogach podstawy stoją figury: św. św. Sebastiana, Idziego i Rocha, a między nimi znajdują się geniusze Wiary, Nadziei i Miłości. Nieco wyżej widzimy trzy postacie aniołów symbolizujących symbolizujące takie cechy jak: Czystość, Skupienie i Pokorę. Na kolumnie znajdują się tarcze z płaskorzeźbami przedstawiającymi: Grzech Pierworodny i Zapowiedź Mesjasza w Raju. Szczyt postumentu zdobi statua Matki Boskiej stojącej na kuli ziemskiej. Statua została wykonana z białego marmuru. Całość dopełnia estetyczne ogrodzenie, pochodzące z tego samego okresu, co kolumna.źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ratusz_w_G%C5%82ubczycach


Ratusz i  kolumna Maryjna w Głubczycach

(13.07.2022)Głubczyce to  miasto  w województwie opolskim, położone nad rzeką Psiną , na Płaskowyżu Głubczyckim (wchodzącym w skład Niziny Śląskiej. Głubczyce uzyskały lokację miejską przed 1253 rokiem. Według danych z 2021 r. miasto zamieszkuje 12 348 osoby. Głubczycki ratusz po raz pierwszy był wzmiankowany w 1383 roku. Powstał jako efekt przebudowy znajdującego się w tym miejscu XIII-wiecznego domu kupieckiego. W 1570 roku przeprowadzono rozbudowę ratusza poprzez dostawienie do niego wieży i nadanie mu formy renesansowej  z bogato zdobioną attyką. Podczas pożaru miasta w 1603 roku ratusz spłonął.

REGIONY - GŁUBCZYCE (woj.opolskie)

reklama
reklama
Fot. Komentatoreuropa.pl Ratusz i  kolumna Maryjna na rynku w Głubczycach