Komentator Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .

-POLITYKA-
„Sueddeutsche Zeitung” o wystąpieniu Morawieckiego w Berlinie. „Profanacja Holokaustu”
/29.01.2020/ Polski premier zaproponował coś w rodzaju wspólnego upamiętnienia Holokaustu i Gułagu. Niemiecki dziennik uznał to za profanację „Holokaustu” - pisząc, że to kwestionuje „wyjątkowość” Holokaustu.
„Sueddeutsche Zeitung” napisał o wspólnym udziale premiera Mateusza Morawieckiego i kanclerz Niemiec Angeli Merkel w koncercie w Berlinie z okazji 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz. Gazeta sama jednak przyznaje, że  to był  był to „ważny gest”. Zwłaszcza w czasie kiedy prezydent Rosji Władimir Putin próbuje obarczyć Polskę współwiną za II wojnę światową. „Sueddeutsche Zeitung” piszę, że  Polska była ofiarą niemieckiej napaści i ofiarą paktu Ribbentrop-Mołotow. A w okupowanej kraju naziści popełnili wiele zbrodni. Autor komentarza podkreślił nawet, że miliony ich ofiar były obywatelami Polski.
reklama

Premier Morawiecki zaapelował o wspólne upamiętnienie Holokaustu i Gułagu, zbrodni nazistów i sowietów. „Sueddeutsche Zeitung” uznał tę propozycje niemalże za profanację „świętości Holokaustu”. Autor komentarza pisze, że w ten sposób kwestionuje wyjątkowość ludobójstwa na europejskich Żydach , która jest i musi być w centrum niemieckiej pamięci.
Sprzeczności w polityce Berlina wobec Polski jednak najbardziej widać o na przykładzie sporu o gazociąg Nord Stream 2. „Sueddeutsche Zeitung” pisze: „Z punktu widzenia Polski oburzające jest to, że Niemcy nie zważają na wątpliwości i obawy krajów środkowej i wschodniej Europy. Rząd federalny nie może z kolei pojąć tego, że Polska w Waszyngtonie zabiegała o to, by jej partner w UE, Niemcy, został obłożony karami”.
Słowem komentarza można dodać, ze takie spotkania polskiego premiera i kanclerz to bardzo dobry krok. Tylko dialog ma szanse poprawić relacje, lub przynajmniej utrzymać je na pewnym poziomie. To berlińskie spotkanie szefów rządu Polski i Niemiec to oznaka normalności.

Źródło: sueddeutsche.dereklama
reklama

Drogi Czytelniku/Czytelniczko Komentator Europa-Niemcy-Polska nie gromadzi, ani nie przetwarza w celach marketingowych, ani innych Państwa danych. Strona zamieszcza reklamy zewnętrznych partnerów, a na ich politykę nie mamy żadnego wpływu. Zamieszczane są również linki zewnętrze, na które nie mamy wpływu. Swoją decyzję zawsze mozesz zmienić. Wystarczy namieść odpowiednie zmiany w ustawieniach. Tu o naszej polityce prywatności. Jeśli się z tym nie zgadzasz  napisz bezpośrednio do naszych partnerów, lub zrezygnuj z korzystania ze strony. Jeśli się zgadzasz, pozostań naszym Czytelnikiem.