Główna Archiwum Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności. Jeśli tego nie akceptujesz, nie korzystaj z tej strony.

ISSN 2299-1328

www.komentatoreuropa.pl

Niechęć do sąsiada zwiększyła się tylko nieznacznie w obu krajach – w Niemczech z 10 do 14 proc., w Polsce z 13 do 15 proc., pozostając na stosunkowo niskim poziomie – wynika z sondażu Barometr Polska-Niemcy 2022.

W kształtowaniu opinii Niemców o Polsce ważną rolę odgrywa bezpośredni kontakt z sąsiadem zza Odry. Niemcy, którzy odwiedzili Polskę przynajmniej raz po przemianach lat 1989-1990   mają lepszy jej obraz i darzą Polskę większą sympatią niż ci, którzy w Polsce jeszcze nigdy nie byli. To daje do myślenia...To badanie weryfikuje też hasła głoszone w Polsce przez niektórych polityków i dziennikarzy, którzy kierują się chęcią pozyskania części publiczności o licznych germanofilach nad Wisłą. Wyniki badań opinii publicznej w Niemczech i w Polsce  dowodzą zupełnie czegoś innego. To po stornie niemieckiej istnieje o wiele większy sceptycyzm i niechęć do sąsiada zza wschodniej granicy, niż odwrotnie.  

Wyniki pochodzą z cyklicznego projektu badawczego przeprowadzonego przez Instytut Spraw Publicznych, Niemiecki Instytut Spraw Polskich w Darmstadt, Fundację Konrada Adenauera i Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej.
Źródło: https://www.dw.com/pl/barometr-2022-asymetria-sympatii-mi%C4%99dzy-polakami-a-niemcami/a-62301822


Sympatia Niemców do Polski spada, a Polaków do Niemiec wzrasta

(09.07.2022)Sympatia Niemców do Polski spada, a Polaków do Niemiec wzrasta –tak wynika z najnowszego Barometru Polska-Niemcy. Z kolei stan relacji dwustronnych oceniany jest przez Niemców coraz lepiej, a przez Polaków coraz gorzej. Nie ma więc symetrii pomiędzy Polakami a Niemcami, różnice są widoczne w odbiorze jednych przez drugich. Stałe jest o, że od wielu lat odnotowuje się większe sympatie Polaków do Niemców niż odwrotnie. W minionych dwóch latach w Niemczech nastąpił spadek sympatii do Polaków z 55 proc. do 43 proc. Natomiast, jak wskazują wyniki badań wśród Polaków można zauważyć tendencję przeciwną: ich sympatia do Niemców wzrosła od 2020 roku z 42 do 50 proc.

POLITYKA

reklama
reklama