Główna Archiwum Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności. Jeśli tego nie akceptujesz, nie korzystaj z tej strony.

ISSN 2299-1328

www.komentatoreuropa.pl

Zdaniem sędziego Trybunału Petera M. Hubera, odwołanie wykładu jest "problematyczne, ponieważ uniwersytet ma obowiązek chronić wolność akademicką".  Bez wymiany różnych stanowisk nie jest możliwy postęp. Uczelnie muszą się tak zorganizować, aby w przyszłości nie odwoływać już imprez z powodu obaw o bezpieczeństwo - powiedział Huber w podcaście "Einspruch" gazety "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Jak ocenił dziennik cytowany już dziennik "Welt", "dekadencja społeczeństwa liberalnego przejawia się w tym, że wąsko myślący ideolodzy potrafią nie dopuścić do wyrażenia faktów empirycznych, które zaburzają ich światopogląd". Niemiecka gazeta w jednym z kilku artykułów poświęconych skandalowi wokół wykładu na Uniwersytecie Humboldta, że "koniec wolności poglądów i nauki następuje wtedy, gdy uniwersytet nie chroni już swoich członków, pracowników naukowych i studentów, przed fanatycznymi gorliwcami". "Uniwersytet Humboldtów ma pod tym względem szczególnie niechlubną historię" - pisał "Welt".

W komentarzu opublikowanym na łamach wspominanej gazety Deniz Yucel   pisał: „Każdy, kto myśli, że ludzka natura zna tylko dwie biologiczne płcie, jest zniesławiany przez aktywistów jako transfobiczny. Ideolodzy myślą, że są fajni i lewicowi, ale od dawna są częścią establishmentu. Teraz w społeczności LGBTQI rośnie również niezadowolenie”. Dalej komentator Die Welt pisze tak: „Jednak przy bliższym przyjrzeniu się ta debata tylko marginalnie dotyczy ludzi, którzy cierpią w ciele, z którym się urodzili i którzy znoszą pozornie niekończące się wysiłki i trwające całe życie wrogość, aby dostosować się do swojej płci. Zamiast tego teoria queer i jej aktywistyczne skrzydło już dawno wyszły poza poznawcze rozróżnienie między płcią biologiczną (seks) i społeczną (gender) i chcą „zdekonstruować” samą kategorię płci”.

Coś z czym mamy teraz do czynienia, dawno przerosło pozytywną chęć zrównania praw, a przekształcało się w formę "robienia polityki” i szantażowania inaczej myślących niż aktywiści genderowi. Zamieszanie wokół odwołania wykładu na niemieckim uniwersytecie jest czymś znacznie więcej niż tylko incydentem. Odsłania tłamszone pod przykrywką politycznej poprawności poczucie, że równość nie możne oznaczać terroru jednej, aktualnie wpływowej grupy.
źródło: https://www.welt.de/regionales/berlin/article239728407/Nach-umstrittener-Absage-Nachholtermin-fuer-HU-Vortrag.html?icid=search.product.onsitesearch, https://www.welt.de/debatte/kommentare/plus239725953/Deniz-Yuecel-zum-Humboldt-Uni-Eklat-Woher-die-Unerbittlichkeit-ruehrt.html?icid=search.product.onsitesearch, https://wydarzenia.interia.pl/zagranica/news-niemcy-uczelnia-odwolala-wyklad-o-dwoch-plciach-obawiala-sie,nId,6143718#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome


Niemiecki uniwersytet odwołał wykład o dwóch płciach. Przestraszył się zapowiedzi protestów aktywistów genderowych

(08.07.2022) Biolog Marie Luise Vollbrecht miała wygłosić wykład na Uniwersytecie Humboldtów w Berlinie o tym, dlaczego "w biologii istnieją tylko dwie płcie". Protest zapowiedzieli aktywiści genderowi, więc uczelnia odwołała wydarzenie z "obawy o bezpieczeństwo wykładowczyni i słuchaczy". Jak pisze Die Welt wykład biolog Marie-Luise Vollbrecht „Seks to nie (gender) płeć, płeć, płeć i dlaczego w biologii są dwie płcie” został pierwotnie zaplanowany w ramach sobotniej „ Długiej Nocy Nauki”.  Po ogłoszeniu protestów uczelnia odwołała wykład. Gazeta twierdzi, że organizatorzy powoływali się na względy bezpieczeństwa. Przeciwnicy anulowania wykładu widzą w tym zapaść i pogwałcenie wolności akademickiej. Inni uważają, że wypowiedzi biologa są rzekomo „problematyczne“ w debacie na temat płci. Nie odpowiadają zapotrzebowaniom politycznym pewnej wpływowej grupy.

POLITYKA

reklama
reklama