Główna Archiwum Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności. Jeśli tego nie akceptujesz, nie korzystaj z tej strony.

ISSN 2299-1328

www.komentatoreuropa.pl

Krótki rys biograficzny o samym autorze. Markus Meckel urodził się 18 sierpnia 1952 r. w Müncheberg w Brandenburgii w byłym NRD. W 1969 r. z powodów politycznych musiał opuścić szkołę średnią. Maturę zdał w Seminarium Duchownym w Potsdam-Hermannswerder. W latach 1971–1978, studiował teologię w Naumburgu i w Berlinie. Po odbyciu wikariatu i służbie duszpasterskiej jako pastor protestancki w Vipperow/Müritz (w latach 1988–1990) Meckel został dyrektorem Ekumenicznego Centrum Spotkań i Edukacji w Niederndodeleben. Od lat 70-tych był zaangażowany w działalność opozycyjną w NRD. W 1989 roku wspólnie z Martinem Gutzeitem założył w NRD Socjaldemokratyczną Partię Niemiec (SDP). Brał udział w obradach Centralnego Okrągłego Stołu. Po pierwszych wolnych wyborach w NRD w 1990 roku został ministrem spraw zagranicznych. Z kolei w latach 1990–2009 został posłem do Bundestagu z ramienia SPD. Meckel pełni obecnie, lub pełnił w przeszłości - liczne funkcje honorowe w fundacjach i organizacjach, m.in. jako przewodniczący Rady Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Był przewodniczącym Niemieckiego Ludowego Związku Opieki nad Grobami Wojennymi (Volksbund Deutsche Kriegsgräberfürsorge e.V.)

Książka ta jest trzecim tomem w serii „Przełomy i ludzie dialogu. Z historii polsko-niemieckiego porozumienia”, wydawanej przez Centrum Badań Historycznych Polskiej Akademii Nauk w Berlinie. Opisywana publikacja jest dostępna w formie papierowej, lecz  można ją również znaleźć pod linkiem:

https://publikacje.pan.pl/book/144664/osobista-historia-wolnosci-wspomnienia-meckel-markus-2023?language=pl

Spotkanie autorskie z Markusem Meckelem miało miejsce 23 maja we Wrocławiu. Jego organizatorem był Konsulat Generalny Niemiec we Wrocławiu, wspólnie z Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta UWr  i OP ENHEIM . Moderował spotkanie znany wrocławski profesor Krzysztof Ruchniewicz.Fot.  Copyright  Konsulat Generalny Niemiec we Wrocławiu

„Osobista historia wolności. Wspomnienia”. Markus Meckel, znany, niemiecki polityk we Wrocławiu

(24.05.2023)Wspomnienia Markusa Meckela pokazują złożoność losów Kościoła ewangelickiego w Niemczech Wschodnich. Ukazują środowisko kościelne jako azyl niezależnego myślenia w komunistycznej dyktaturze, jaką niewątpliwie była dawna DDR.  Markus Meckel wniósł bardzo istotny wkład w organizację demokratycznej opozycji we wczesnych latach 80. XX wieku. Był również aktywny w środowiskach socjaldemokratycznych, prowadząc tym samym do wygranej z reżimem SED. Jako współzałożyciel wschodnioniemieckiej SPD i minister spraw zagranicznych demokratycznego rządu NRD miał realny wpływ na proces zjednoczenia Niemiec i uznanie granicy polsko-niemieckiej. Markus Meckel działał również  na rzecz pojednania polsko-niemieckiego, kiedy był posłem do Bundestagu. Biografia Meckela zawiera cenne spojrzenie świadka historii na stosunki polsko-niemieckie z rzadko zauważanej w Polsce perspektywy wschodnioniemieckiej.

SPOŁECZEŃSTWO

reklama
reklama