Główna Archiwum Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności. Jeśli tego nie akceptujesz, nie korzystaj z tej strony.

ISSN 2299-1328

www.komentatoreuropa.pl

Berliner Zeitung zastanawiał się, czy  opublikowanie rzekomych szczegółów rzekomego programu Zełenskiego w Berlinie, w tym nazwy jego hotelu na dziesięć dni przed możliwym terminem, zagroziło bezpieczeństwu prezydenta? Jedno jest już pewne: wyciek narobił poważnych szkód.  

Powodem wszczęcia śledztwa jest wczorajsze doniesienie medialne o możliwej  wizycie prezydenta pewnego państwa – poinformowała dziś (04.05.2023) berlińska policja. W „Berliner Zeitung” ukazał się artykuł, w którym rzekomo cytowano pewnego funkcjonariusza berlińskiej policji. W artykule tym ujawniono poufne szczegóły planowanej operacji.

Prezydent Wołodymyr Zełenski  może przypuszczalnie w połowie maja przybyć do Berlina pierwszy raz od chwili zaatakowania Ukrainy przez Rosję w lutym ubiegłego roku.

W dniu 03.05.2023 berlińska policja niespodziewanie podała do wiadomości, że podejmuje wszelkie możliwe środki bezpieczeństwa związane z tą wizytą w dniach 13 i 14 maja. Na 14 maja przewidziane jest wręczenie Wołodymyrowi Żełenskiemu Nagrody Karola Wielkiego w Akwizgranie. Oczekuje się, że w tej uroczystości udział weźmie, między innymi, kanclerz Niemiec Olaf Scholz. Wprawdzie do tej pory nie potwierdzono, że prezydent Ukrainy pojawi się na tej uroczystości osobiście- ale spekuluje się, że tak było zaplanowane.

Berlińska policja potwierdziła plany wyjazdowe ukraińskiego prezydenta, po opublikowaniu przez dziennik „Berliner Zeitung” doniesienia na ten temat. Zachowanie Niemców jest  nietypowe, gdyż wszystkie zagraniczne  podróże Wołodymyra Zełenskiego są, ze względów bezpieczeństwa, utrzymywane do ostatniej chwili w ścisłej tajemnicy. Ani Urząd Kanclerski, ani ambasada Ukrainy w Niemczech, nie potwierdziły jego wizyty w Berlinie.

Wspominany Berliner Zeitung w innym artykule pisał: Ambasador Ukrainy o zdradzie Zełenskiego: „Nie wyglądam na szczęśliwego”.

Po wycieku poufnych informacji o możliwej wizycie Wołodymyra Zełenskiego w Berlinie niemiecka policja we własnych szeregach prowadzi śledztwo w sprawie zdrady tajemnicy. Czy wizyta Żeleńskiego jest zagrożona -zastanawia się „Berliner Zeitung”


Z kolei znany niemiecki portal internetowy poinformował, że doniesienia o planach wyjazdowych prezydenta Ukrainy wywołały w Kijowie niezadowolenie jako posunięcie „nieodpowiedzialne i mogące wpłynąć na dojście do skutku możliwej wizyty”.

Ujawnienie przez niemiecką policję wrażliwych to  bardzo poważny zarzut. A całą sytuacje z ujawnieniem wrażliwych danych nie wstawia, ani niemieckiej policji, ani państw niemieckiemu najlepszego świadectwa. Kompromitacja, to i tak delikatne określenie.  
Źródło: https://www.berliner-zeitung.de/news/berliner-polizei-ermittelt-wegen-geheimnisverrat-vor-wolodymyr-selenskyj-besuch-aus-ukraine-in-berlin-li.344988, https://www.dw.com/pl/niemcy-dochodzenie-w-sprawie-ujawnienia-wizyty-ze%C5%82enskiego/a-65519098,


Ambasador Ukrainy „o zdradzie Zełenskiego”. Ma to związek z ujawnieniem przez niemiecką policję tajemnic ewentualnej wizyty prezydenta Ukrainy w Niemczech

(04.05.2023)Berlińska policja wszczęła śledztwo w związku z podejrzeniem zdradzenia tajemnicy. Chodzi o możliwą wizytę ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w Niemczech. Opublikowanie rzekomych szczegółów rzekomego programu Zełenskiego w Berlinie, w tym nazwy jego hotelu na dziesięć dni przed możliwym terminem, zagroziło bezpieczeństwu prezydenta.  Jedno jest już pewne: wyciek narobił szkód. Jest to niewątpliwie poważny zgrzyt i sytuacja wręcz kuriozalna. Świadczy ona również nie najlepiej o stanie niemieckiej policji i państwa. Słowo “kompromitacja” nasuwa się samo.  

POLITYKA

reklama
reklama