Główna Archiwum Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności. Jeśli tego nie akceptujesz, nie korzystaj z tej strony.

ISSN 2299-1328

www.komentatoreuropa.pl

Pierwszy transport z deportowanymi Romami dotarł tam 26 lutego 1943 r. z Niemiec. Zigeunerlager istniał przez 17 miesięcy. Istniał do 2 sierpnia 1944 r. W Auschwitz życie straciło ok. 20 tys. spośród 23 tys. uwięzionych w nim Romów i Sinti. Liczba ta nie obejmuje ok. 1,7 tys. deportowanych z Białegostoku, których Niemcy zamordowali w komorach gazowych tuż po przywiezieniu w marcu 1943 r. Romowie i Sinti byli szykanowani w Niemczech praktycznie od początku rządów nazistów. I to czasami te szykany były dotkliwsze, niż w przypadku Żydów.  Już w pierwszych latach władzy po przejęciu władzy przez nazistów wprowadzono szereg restrykcji wobec Romów np.: obowiązek rejestracji, poddawania się badaniom rasowym czy później ograniczenie swobody poruszania się. W komentarzu do niemieckich przepisów rasowych, wydanych w Norymberdze we wrześniu 1935 roku, stwierdzono ich rasową obcość, na równi z Żydami, stąd nie mogli uzyskiwać praw obywateli Rzeszy. Niemcy po wybuchu wojny zdecydowali o usunięciu Cyganów z Rzeszy. Wysiedlono ich do gett dla Żydów w Generalnym Gubernatorstwie.  Tylko w gettcie łódzkim osadzono ponad 5 tys. Romów niemieckich. Większość z nich w krótkim czasie wymordowano w centrum zagłady Kulmhof.

16 grudnia 1942 roku Heinrich Himmler nakazał deportacje pozostałych Romów do obozu koncentracyjnego. Rozporządzenie wykonawcze tego rozkazu wydane przez RSHA 29 stycznia 1943 uściśliło, że miejscem deportacji ma być obóz Auschwitz. To właśnie wskutek tej decyzji, w Auschwitz-Birkenau, na odcinku BIIe, utworzono familijny obóz cygański nazwany Zigeunerlager (obóz cygański), który istniał przez 17 miesięcy.

Niemcy wywózki Romów rozpoczęli w lutym 1943 i kontynuowali do lipca 1944. Romowie  schwytani i osadzeni przez Niemców pochodzili głównie z terenów Niemiec, Austrii, Protektoratu Czech i Moraw i Polski. Byli też  z Francji, Holandii, Jugosławii/Chorwacji, Belgii, Związku Radzieckiego, Litwy i Węgier. Wśród ofiar znaleźli się również Romowie obywatele Norwegii i Hiszpanii.

Na terenie „obozu cygańskiego” założono z polecenia doktora Mengele, tzw. Kindergarten, rodzaj żłobka i przedszkola, w którym przebywały dzieci do lat 6. Znalazły się tam także dzieci, które były obiektem zainteresowań doktora Mengele. Obszarem badań doktora Mengele były osobliwości biologiczne np. różny kolor oczu u jednego osobnika, nazywane heterochromia iridis. Wielu więźniów romskich cierpiących na różnobarwność tęczówki zostało zamordowanych w obozie na polecenie Mengelego. Uzyskane w ten sposób próbki gromadzono w baraku sauny obozowej, które następnie jako zakonserwowane preparaty wysyłano na badania do Instytutu Antropologi, Dziedziczności i Eugeniki w Berlin Dahlem.

Stanowisko głównego lekarza „obozu cygańskiego” Josef Mengele obejmował do momentu likwidacji odcinka. Później został lekarzem obozowym (Lagerartz) całego obozu w Birkenau.


Szacuje się, że w obozie uwięziono około 23 tys. Romów — mężczyzn, kobiet i dzieci. Około 21 tys. zostało zarejestrowanych w obozie. W tej licznie także dzieci, które przyszły tutaj na świat; ich liczbę szacuje się na ponad 370. Grupa około 1 700 polskich Romów została zamordowana w komorze gazowej zaraz po przywiezieniu do obozu, bez uwzględnienia w ewidencji obozowej.

Ze wspomnianej liczby około 23 tys. Romów deportowanych do KL Auschwitz około 21 tys. zmarło lub zostało zamordowanych w komorach gazowych. Zigeunerlager w Birkenau istniał do 2 sierpnia 1944 roku. Wieczorem tego dnia pozostałych w obozie około 4200-4300 mężczyzn, kobiet i dzieci załadowano na samochody ciężarowe i wywieziono do komory gazowej. Romowie próbowali stawiać opór, który jednak esesmani brutalnie stłumiony

Ocalone przez więźniów Polaków, zatrudnionych w izbie pisarskiej, tzw. główne księgi cygańska (Hauptbuch) obejmują około 21 tys. nazwisk Romów i Romek osadzonych w obozie. Są one niezwykle cennym źródłem informacji o zagładzie Romów w Auschwitz.

Na terenie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, w bloku 13 urządzono wystawę upamiętniająca zagładę Romów i ukazującą szczególny wymiar nazistowskiego ludobójstwa popełnionego na Romach w okupowanej przez nazistów w Europie.



Źródło: https://www.auschwitz.org/historia/rozne-grupy-wiezniow/romowie/, FB: Nietylkohistoria


80 lat temu Niemcy utworzyli obóz cygański w Auschwitz II-Birkenau

(27.04.2023)Romowie  -w języku niemieckim Zigeuner, jak określano ich w oficjalnej dokumentacji niemieckiej tego okresu - uznani zostali przez nazistów niemieckich za wrogów III Rzeszy w związku z tym skazano ich na izolację i zagładę. Około 21 tys. zmarło lub zostało zamordowanych w komorach gazowych w KL Auschwitz. Josef Mengele stanowisko głównego lekarza „obozu cygańskiego” obejmował aż do momentu likwidacji „odcinka”. W nazistowskich Niemczech, kierując się pseudonaukowymi argumentami dostarczonymi przez Instytut Badania Higieny Rasy, uściślano zasady postępowania wobec Romów. Uznani zostali za osoby rasowo obce, mniej wartościowe i „aspołeczne”. Wbrew temu co próbuje się wmówić, Auschwitz wcale nie był miejscem zagłady jednie Żydów. Masowo ginęli tu przede wszystkim Polacy, ale i Romowie. 26 lutego upłynęło 80 lat, od momentu kiedy Niemcy utworzyli w Auschwitz II-Birkenau tzw. cygański obóz rodzinny.

HISTORIA

reklama
reklama