ISSN 2299-
www.komentatoreuropa.pl
Schody prowadzące do wejścia ozdobiono okazałymi latarniami. Fasadę budynku wielokrotnie przebudowywano. W 1907 roku miała miejsce uroczysta inauguracja Teatru Miejskiego premierą Wilhelma Tella Friedricha Schillera. Niemieccy aktorzy złożyli uroczyste przyrzeczenie, iż ze sceny tej nigdy nie padną polskie słowa. Ta szowinistyczna deklaracja, jednak okazała się bez pokrycia. W 1922 roku gospodarzem gmachu Teatru Miejskiego stał się Teatr Polski. Jego pierwszym dyrektorem został Tadeusz Wierzbicki. Repertuar teatru wypełniała głównie polska klasyka, od "Dziadów" Adama Mickiewicza, aż po dramaty Stanisława Wyspiańskiego, którego imię Teatr Polski otrzymał w 1936 roku. Po napaści Niemiec i ZSRR na Polskę we wrześniu 1939, w latach 1939-1945 teatr ponownie funkcjonował, jako niemiecki.
We wrześniu 1945 roku teatr, działający już przez kilka miesięcy pod kierownictwem Karola Adwentowicza i Wilama Horzycy, stał się przystanią dla zespołu Polskiego Teatru Dramatycznego ze Lwowa. W następnych dziesięcioleciach w Katowicach pracowali m.in. Aleksander Bardini, Tadeusz Łomnicki, Gustaw Holoubek i Ignacy Gogolewski.
Teatr stara się spełniać rolę sceny narodowej na Śląsku. W jego repertuarze, przede wszystkim na Dużej Scenie, stałe miejsce zajmują ważne pozycje klasyki polskiej i światowej. Na Scenie Kameralnej najczęściej wystawiane są współczesne dramaty polskie i ale też obce. Kolejnym miejscem prezentacji jest Scena w Malarni. Budynek teatru gości także wystawy wybitnych plastyków. Są też tutaj organizowane koncerty. W 2007 roku Teatr został laureatem Nagrody im. Wojciecha Korfantego.
Żródło: https://slaskie.travel/poi/3698/teatr-
Historia Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach
HISTORIA