Główna Archiwum Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności. Jeśli tego nie akceptujesz, nie korzystaj z tej strony.

ISSN 2299-1328

www.komentatoreuropa.pl

Dziennik gospodarczy „Handelsblatt” pisał, że„Pierwszy 'szczyt inflacyjny' w Urzędzie Kanclerskim nie przyniósł wielkich rezultatów. Dopiero kiedy w ciągu roku stanie się jasne, jak poważny jest w rzeczywistości kryzys energetyczny i cenowy, mają zapaść decyzje. Pozostaje mieć nadzieję, że wiele dyskutowanych obecnie rozwiązań, zostanie do tego czasu zapomnianych”. Jak czytamy w tym znanym niemieckim dzienniku ekonomicznym o tym, że w ostatnich tygodniach partie koalicji rządowej wyrywały się do przodu z różnymi pomysłami, za pomocą których chciały zbić polityczny kapitał na aktualnej, napiętej sytuacji. „Koalicja podsyciła przez to zupełnie błędną atmosferę oczekiwań. Bo polityka nie może zrobić nic przeciwko inflacji”. Zdaniem gazety  niemiecki rząd musi nadchodzącej jesieni pomóc ludziom, którzy z powodu rosnących cen znajdą się w sytuacji egzystencjalnego kryzysu, musi też zapewnić możliwość odroczenia spłaty rachunku za gaz, a w sytuacjach ekstremalnych, wprowadzić czasowe limity cenowe na gaz. „Niewiele więcej pozostaje w gestii polityki”.  

Według z wyników badań brukselskiego think-tanku „Bruegel”, prawie wszystkie rządy europejskie podjęły działania w celu ulżenia społeczeństwom w okresie szalejącej inflacji. Tyle, że stosują bardzo różne rozwiązania.
Źródło: https://www.dw.com/pl/rosn%C4%85ce-ceny-energii-jak-pa%C5%84stwa-ue-odci%C4%85%C5%BCaj%C4%85-swoich-obywateli/a-62358530,  Handelsblatt


Życie staje się coraz droższe i to nie tylko w Polsce, ale w Niemczech i w wielu innych państwach UE również

(05.07.2022) Deutsche Welle opublikowała artykuł, w którym czytamy, iż aby opanować inflację, rząd Niemiec przymierza się do negocjacji ze związkami zawodowymi, przedsiębiorcami i partnerami społecznymi. Jedną z propozycji jest jednorazowa wypłata premii.   Życie staje się coraz droższe i to nie tylko u nas, ale  i w Niemczech również. Wiele krajów zmaga się z  inflacją na poziomie nienotowanym od dekad. Głównym powodem są koszty energii, które rosną w wyniku sankcji, jakie nałożono na Rosję po inwazji na Ukrainę. Na przykład rząd niemiecki, bby zahamować wzrost cen,wprowadził ulgi podatkowe na paliwo. Dodatkowo długotrwale bezrobotni mogą liczyć na jednorazową wypłatę w wysokości 200 euro, a miesięczny zasiłek na dziecko zostanie jednorazowo zwiększony o 100 euro. Wśród innych rządowych propozycji znajduje się pomysł, aby w nadchodzących negocjacjach zbiorowych partnerzy społeczni zamiast podwyżki wynagrodzeń zgodzili się raczej na jednorazową wypłatę, która zostałaby wówczas zwolniona od podatku. Nie wszyscy się zgadzają z tymi propozycjami, ale znajdują one sporo zwolenników po zachodniej stronie Odry. Dziś w Niemczech nikt już nie udaje, że nie widzi problemu, że ni ma inflacji. W Niemczech również inflacja jest elementem wykorzystywana w grze politycznej pomiędzy poszczególnymi partiami.

GOSPODARKA

reklama
reklama