Główna Archiwum Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności. Jeśli tego nie akceptujesz, nie korzystaj z tej strony.

ISSN 2299-1328

www.komentatoreuropa.pl

"Staramy się jak najlepiej wykorzystać nasze ograniczone zasoby wojskowe" - twierdził wówczas rzecznik resortu. Na stronie Tagesschau.de czytamy między innymi, że pod koniec ubiegłego roku okazało się, że stacjonujący na Słowacji system obrony przeciwlotniczej "Patriot" będzie musiał zostać zwrócony do końca 2023 roku. Z raportu Ministerstwa Obrony dla Bundestagu wynika, że   od 2024 r. konieczna będzie szeroko zakrojona przebudowa przemysłu, aby utrzymać gotowość operacyjną. „W przeciwnym razie interoperacyjność ze zintegrowanym systemem obrony powietrznej NATO byłaby poważnie zagrożona” powiedziała przewodnicząca Komisji Obrony Bundestagu Marie-Agnes Strack. O planie zakończenia misji w tym roku: „Misje muszą być stale kwestionowane i oceniane. Jeśli sytuacja na to pozwala, warto to zmienić”. sytuacji. Potrzebujemy elastyczności, ponieważ nie mamy nieskończonej ilości sprzętu”- mówiła niemiecka polityk.

Niemcy wysłały pierwsze wyrzutnie Patriot do Polski w styczniu 2023 roku, natomiast na Słowację dotarły one z krajów partnerskich NATO dwa miesiące później. Propozycja rozlokowania niemieckich Patriotów w Polsce została wysunięta przez Niemcy w listopadzie 2022 roku, po upadku rakiety w miejscowości Przewodów w powiecie hrubieszowskim, nieopodal granicy z Ukrainą.   

Po tym jak to oświadczenie niemieckiego MON zostało nagłośnione, strona niemiecka próbuje łagodzić jego wydźwięk. Nie zapadły żadne wiążące decyzje - podkreślił niemiecki resort obrony w związku z informacjami o wycofaniu systemu wyrzutni rakietowych Patriot z Polski. Tyle, że wcześniej rzecznik ministerstwa przekazał, że Niemcy planują wycofać Patrioty z naszego kraju do końca czerwca. Jak podano w nowym oświadczeniu, temat będzie przedyskutowany na forum grupy kontaktowej ds. wsparcia obronnego Ukrainy.
Źródło:  www.tagesschau.de


Niemcy chcą wycofania Patriotów z Polski

(21.04.2023)Zaledwie dwa dni temu wyszło na jaw, że Bundeswehra dostarczyła Ukrainie system "Patriot" , a  nocy z czwartku na piątek grupa medialna Funke poinformowała powołując się  na rzecznika niemieckiego ministerstwa obrony, że rząd w Berlinie planuje wycofanie systemów rakietowych Patriot z Polski i Słowacji. Jak powiadomiono, stacjonowanie Patriotów w Polsce powinno zakończyć się w czerwcu, natomiast na Słowacji do końca 2023 roku. Jak  informowały, minister obrony Niemiec Boris Pistorius zamierza poruszyć kwestię Patriotów w Polsce i na Słowacji podczas spotkania grupy kontaktowej, odbywającego się w piątek w amerykańskiej bazie Ramstein w Niemczech. Decyzje o ewentualnym wycofaniu z Polski rakiet Patriot Niemcy uzasadniają własną słabością militarną. Nieoficjalnie mówi się, że Berlin wycofałby rakiety patrioty jak najszybciej, ale pod naciskiem Waszyngtonu musi szukać kompromisowych rozwiązań.

POLITYKA

reklama
reklama