Główna Archiwum Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności. Jeśli tego nie akceptujesz, nie korzystaj z tej strony.

ISSN 2299-1328

www.komentatoreuropa.pl

19 kwietnia 1943 roku rozpoczęło się trwające niecałe cztery tygodnie powstanie w getcie warszawskim, którego celem było stawienie oporu przez Żydów wobec masowych deportacji prowadzonych przez niemieckich najeźdźców do obozów zagłady. "Niemiecka policja, Wehrmacht i jednostki SS rozprawiały się z tym oporem z wielkim okrucieństwem. Po złamaniu oporu powstańców, getto, w którym na bardzo małej przestrzeni tymczasowo zamknięto blisko 450 tys. osób, zostało prawie całkowicie zniszczone" - przypominał "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Niemcy zamordowali, w wyniku walk oraz deportacji zginęło prawie 56 tys. osób. Na terenie dawnego getta stanął Pomnik Bohaterów Getta w Warszawie - miejsce, w którym w środę odbywa się uroczyste upamiętnianie tamtych wydarzeń z udziałem prezydentów Polski, Izraela i Niemiec.

Kiedy przyszli Niemcy i zajęli stolicę po to, aby Polska na zawsze zniknęła z mapy, Warszawa dwa razy zerwała się do walki. Drugie powstanie, o wiele większe i o wiele szerszym wymiarze i bardziej znaczące, przeciwko niemieckim okupantom wybuchło 1 sierpnia 1944 roku. Wtedy to Polacy chcieli zerwać kajdany, jakie Niemcy nałożyli na cały naród.  



Źródło: Frankfurter Allgemeine Zeitung, Interia.pl,


Prezydent Niemiec: Nadal jest cudem, że Żydzi i Polacy uścisnęli dobie z nami ręce

(19.04.2023) W Warszawie trwają uroczystości 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.  Prezydent Polski Andrzej Duda stwierdził, że powstanie w getcie jest dla niego symbolem "męstwa, determinacji i odwagi".  Z kolei prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier przed wyjazdem do Polski: Nadal jest cudem, że Żydzi i Polacy w ogóle uścisnęli sobie ręce z nami, Niemcami, po zbrodniach naszych przodków. Po godzinie 12 rozpoczęły się wystąpienia prezydentów Polski, Niemiec i Izraela.

HISTORIA

reklama
reklama