Główna Archiwum Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności. Jeśli tego nie akceptujesz, nie korzystaj z tej strony.

ISSN 2299-1328

www.komentatoreuropa.pl

Wiadomość o przyznaniu byłej kanclerz najwyższego odznaczenia państwowego wzbudziła mieszane uczucia. W internecie pojawiła się nawet petycja wzywająca do zablokowania nadania odznaczenia.  Wielki Krzyż Orderu Zasługi najwyższego stopnia Angela Merkel wręczył go jej prezydent Frank-Walter Steinmeier Wcześniej odznaczenie to trafiło jedynie do dwóch polityków – pierwszego kanclerza nowo powstałej Republiki Federalnej Niemiec Konrada Adenauera oraz Helmuta Kohla, który doprowadził do zjednoczenia Niemiec.

W czerwcu zeszłego roku w wywiadzie dla „Spiegla” Merkel podkreślała, że nie „będzie przepraszać” za prowadzoną politykę. „Dyplomacja, jeśli się nie powiedzie, nie jest przez to zła”.

Wcześniej broniła jednak polityki energetycznej Niemiec, tłumacząc, że oparcie jej na dostawach gazu z Rosji z perspektywy tamtego czasu było „bardzo racjonalne i zrozumiałe”.

Wcześniej wymuszała na władzach UE i państwach Unii przyjmowanie najazdu uchodźców. Jaką piękna katastrofą ta polityka się zakończyła, każdy widzi. Jak pisał niemiecki FAZ  kryzys uchodźczy, „który nie powinien się powtórzyć, a wręcz przeciwnie, trwa i narasta, nie jest chwalebną stroną”.  W jednym z listopadowych sondaży aż 71 procent Niemców nie chciało Merkel z powrotem na stanowisku kanclerza.

Ale wg elity i prezydenta Niemiec - prowadziła widocznie "wspaniałe politykę", zwłaszcza wobec uchodźców, Rosji i Putina, bo dostała wysokie odznaczenie. To pokazuje jak niemieckie elity są odrealnione,, nie liczą się z faktami i jak mają w głębokim poważaniu zwykłych ludzi. Farsa z wielkim orderem dla „wspaniałej polityki” - według  Steinmeiera – dla  Merkel, jest bardzo wymowna i więcej znaczy, niż tysiąc słów.Źródło: www.euractiv.pl, www.faz.net,

Fot. Komentatoreuropa.pl
Ulica Wita Stwosza we Wrocławiu 2016 rok. Widok w kierunku Rynku

Farsa z medalem dla Merkel. Wielki krzyż za niewłaściwą politykę

(18.04.2023)Rosja, kryzys uchodźczy: Steinmeier uszlachetnił „irytujące” naleganie Merkel, że właściwie wszystko zrobiła dobrze- pisał Frankfurter Allgemeine Zeitung. Przyznanie tak wysokiego odznaczenia Merkel, nie zostało jednak odebrane i to nie tylko w Niemczech – ze zbyt wielkim entuzjazmem. Angela Merkel jako trzeci w historii przywódca Niemiec, otrzymała. Wielki Krzyż Orderu Zasługi najwyższego stopnia. Wcześniej odznaczenie to trafiło do rąk Konrada Adenauera oraz Helmuta Kohla.

POLITYKA

reklama
reklama