Główna Archiwum Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności. Jeśli tego nie akceptujesz, nie korzystaj z tej strony.

ISSN 2299-1328

www.komentatoreuropa.pl

Kluczowe kwestie to m.in. uchylanie immunitetu sędziowskiego oraz przywrócenie sędziów odsuniętych od orzekania.

Za niezastosowanie się do postanowień na Polskę nałożona została kara jednego miliona euro dziennie. Ta była naliczana od 3 listopada 2021 roku i potrącana z funduszy dla Polski.  

3 listopada 2022 roku polski rząd wniósł o zaprzestanie naliczania kar. Argumentowano to tym, że w połowie lipca weszła w życie nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym. Zlikwidowano wówczas Izbę Dyscyplinarną, a w jej miejsce powołano Izbę Odpowiedzialności Zawodowej.

Wiadomo, że „praworządność” o jedynie pretekst do walki politycznej z Polską, jaką stosuje Bruksela. I było pewne od początku, że KE z niego nie zrezygnuje.

RMF FM, Komisja Europejska ostatecznie odrzuciła wniosek polskiego rządu w sprawie kar. - KE dokładnie przeanalizowała argumenty zawarte w liście z 3 listopada i w wyniku tej analizy KE wciąż uważa, że Polska nadal nie wykonała w pełni orzeczenia TSUE - powiedział rzecznik KE Christian Wiegand

Polskie władze miały już zostać poinformowane o odrzuceniu ich prośby przez komisarza ds. sprawiedliwości Didiera Reyndersa- to pisze z kolei Interia.pl. Przez decyzje biurokratów z KE teraz Polska będzie musiała zapłacić zaległe kary. Przynajmniej tak ocenia Interia.pl




źródło: https://wydarzenia.interia.pl/kraj/news-ke-odrzucila-wniosek-rzadu-polska-zaplaci-zalegle-kary,nId,6714735#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome


Komisja Europejska karze Polaków milion dziennie

(13.04.2023)Komisja Europejska odrzuciła wniosek polskiego rządu o zaprzestanie naliczania kar za niewykonanie środka tymczasowego TSUE - potwierdził rzecznik KE w rozmowie z RMF FM. Polska będzie musiała zapłacić zaległe transze. Kara wynosi jeden mln euro dziennie.

Pod pretekstem „praworządności” rozpoczęto działania już jakiś czas temu. Sprawa rozpoczęła się latem 2021 roku, kiedy to TSUE zobowiązał Polskę do natychmiastowego zawieszenia przepisów dotyczących Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

POLITYKA

reklama
reklama