Główna Archiwum Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności. Jeśli tego nie akceptujesz, nie korzystaj z tej strony.

ISSN 2299-1328

www.komentatoreuropa.pl

Chociaż w kalendarzowy Wielki Piątek Kościół łaciński nie sprawuje liturgii eucharystycznej, to w sensie duchowym do obchodów wielkopiątkowych zaliczana jest Msza Wieczerzy Pańskiej (odprawiana wieczorem w Wielki Czwartek). Zrobiono jednak wyjątek od tej reguły. W  2009 roku Stolica Apostolska wyraziła zgodę na sprawowanie przez kardynała Tarcisio Bertone w tym dniu mszy świętej pogrzebowej za ofiary trzęsienia ziemi w rejonie L’Aquili we Włoszech. Wielki Piątek jest dniem zadumy nad Męką Chrystusa, dniem skupienia i powagi. Tego dnia katolików obowiązuje post ścisły. Natomiast w Wielki Piątek odprawiane są nabożeństwa Drogi Krzyżowej. W Kościele Katolickim dzień ten może wypaść pomiędzy 20 marca a 23 kwietnia.

Wielki Piątek obchodzony jest również jako jedno z największych świąt przez wiele  Kościołów protestanckich.

Na podstawie umów między Państwem a niektórymi Kościołami protestanckimi, wiernym niektórych Kościołów protestanckich przysługuje w Wielki Piątek dzień wolny od nauki lub pracy, jako że jest to szczególny dzień modlitwy i skupienia. Wielki Piątek jest  dniem ( w niektórych krajach) wolnym od pracy dla wyznawców: Kościoła Ewangelicko-Reformowanego, Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego, Kościoła Chrześcijan Baptystów, Kościoła Zielonoświątkowego. W zborach ewangelickich, jak i ewangelikalnych, w tym dniu odbywają się uroczyste nabożeństwa, podczas których śpiewane są pieśni, są także czytane są pasyjne fragmenty z Pisma Świętego. W kazaniach Słowa Bożego wspominana jest męczeńska śmierć Chrystusa na krzyżu, również jest sprawowana jest Wieczerza Pańska

Także wyznawcy prawosławia Wielki Piątek uznają za szczególny dzień. W tradycji Kościoła prawosławnego Wielki Piątek zajmuje bardzo ważne miejsce w okresie Wielkiego Tygodnia. Według zasad Typikonu -księgi zajmującej się sprawami porządkowymi w Cerkwi- dzień ten rozpoczyna się w czwartek wieczorem, kiedy to o godz. 2 nocy (20.00) rozpoczyna się uroczysta jutrznia, podczas której czytanych jest 12 fragmentów z Ewangelii, wspominających wydarzenia od Wieczerzy Pańskiej aż do pogrzebu Jezusa. Podczas tego nabożeństwa wierni, trzymając zapalone gromnice, stoją przed Ewangelią i Golgotą. Wierni stoją z  wielkim krzyżem z przedstawieniem Ukrzyżowanego Chrystusa oraz Matki Bożej i Jana Ewangelisty po jego bokach. W Wielki Piątek nie odprawia się Liturgii świętej (eucharystycznej). Następnego dnia rano o godz. 4 dnia (10.00) celebrowane są Godziny Królewskie (pryma, tercja, seksta, nona i typika) autorstwa św. Cyryla Aleksandryjskiego. Wtedy to   wspominane są momenty ukrzyżowania i śmierci Chrystusa. To jest też moment czytania obszernych  fragmentów Starego Testamentu.  


źródło: https://pl.wikipedia.org,, https://www.rmf24.pl,

Wielki Piątek – szczególny dzień dla katolików, protestantów i prawosławnych

(07.04.2023)Wielki Piątek– dzień Wielkiego Tygodnia upamiętniający śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu.  Ten dzień jest szczególnie ważny dla chrześcijan, zarówno katolików, prawosławnych, jak i protestantów. Wielkopiątkowa liturgia jest pamiątką zwycięstwa odniesionego przez umęczonego i ukrzyżowanego Jezusa Chrystusa. W tym dniu używa się czerwonych szat liturgicznych symbolizujących miłość zwyciężającą na krzyżu.

SPOŁECZEŃSTWO

reklama
reklama