Komentator Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .

-GOSPODARKA-
Premier Mateusz Morawiecki w Belinie na szczycie gospodarczym

/09.01.2019/Premier Mateusz Morawiecki uczestniczył 08.01.2020 w Berlinie w szczycie gospodarczym, organizowanym przez redakcję dziennika „Die Welt” i wydawnictwo Axel Springer. Nie każdy dostanie na nią zaproszenie. Ta zamknięta impreza skupia zazwyczaj czołowych przedstawicieli świata polityki i gospodarki. Tak też było w Berlinie i tym razem. Die Welt  w relacji z konferencji pisze, że Niemcy muszą teraz uwolnić się od globalnego braku znaczenia. To oddaje u naszego zachodniego sąsiada od dawna rosnące poczucie, że Niemcy powinno traktować się znacznie poważniej niż teraz i to Berlinowi należy się większa pozycja niż zajmują ją obecnie. W wielkich konfliktach, jak teraz z Iranem, Niemcy są marginalne- narzeka niemiecki dziennik. Tylko duży projekt może doprowadzić Niemcy z powrotem do światowej czołówki- przekonuje Die Welt.   Niemiecki dziennik pisze dalej, że  jeśli chcesz wiedzieć, jaki jest wpływ Niemiec na świat, spójrz na statystyki eksportowe. Na szczycie listy, jak dotąd największym partnerem, są Stany Zjednoczone. Oznacza to, że chwiejący się gigant może wyrządzić szkodę gospodarczą Republice Federalnej. Iran znajduje się znacznie niżej na liście krajów ważnych dla ekonomii Niemiec, ale nie mniej znaczący- pisze Die Welt. Tylko w ciągu ostatniego roku Niemcy do Republiki Islamskiej dostarczyły towary i usługi o wartości 1,5 miliarda euro.
reklamaW konferencji w Berlinie brał udział również polski premier Mateusz Morawiecki. Szef polskiego rządu starał się pokazać jego uczestnikom, na czym polega nasz nowy model gospodarczy oraz w jaki sposób „Polska, która stabilizuje swoją sytuację budżetową, jest w stanie wydawać sporo pieniędzy na politykę społeczną, a jednocześnie wypełniać swoje zobowiązania wobec Paktu Północnoatlantyckiego”. Premier mówił, że Polska  przeznacza na obronność 2 procent swojego PKB.
Polski premier przypominał też, że „Polska jest mocno włączona w gospodarcze mechanizmy Europy ” i „staje się lokomotywą gospodarczą Europy”.
Morawiecki w Berlinie chwalił polską gospodarkę. Mówił, że dzięki polskim przedsiębiorcom i pracownikom Polska jest na ustach światowego, niemieckiego i europejskiego biznesu jako kraj, który znakomicie godzi cele społeczne z celami rozwojowymi i jednocześnie potrafi zapewnić stabilność fiskalną i makroekonomiczną.
Według premiera czasy dla gospodarki nie są łatwe, to – „Polska gospodarka potrafi dobrze nawigować wśród raf i wyzwań dla gospodarki całego świata”.
 „Cieszę się, że polsko-niemieckie relacje są dobre, a nawet bardzo dobre” – powiedział Morawiecki.
Według szacunków w ubiegłym roku niemiecka gospodarka rozwijała się w tempie 0,5 proc PKB. Tymczasem w Polsce w III kwartale ub. roku PKB wzrósł o 3,9 rok do roku. Pytany w Berlinie o stanowisko w sprawie konfliktu na Bliskim Wschodzie, szef rządu powiedział, że  Polska chce doprowadzić do obniżenia napięć, w szczególności z naszymi partnerami z NATO, ale nie tylko. Przez dobre kontakty na Bliskim Wschodzie, Polska zabiega, aby ten konflikt raczej przygasł, niż żeby uległ eskalacji. Berlińska konferencja, w której brała udzial elita gosspodarcza i polityczna była znakomitą okazją, aby przekonać do iwestowania u nas niemieckich iwestorów. Pokazania polskiego potencjału gospodarczego. Ukazania się, nie jako państwa taniej siły roboczej, ale nowoczesnych technologii i wyskiej jakości produktów.

Źródło: www.welt.de
reklama
reklama

Drogi Czytelniku/Czytelniczko Komentator Europa-Niemcy-Polska nie gromadzi, ani nie przetwarza w celach marketingowych, ani innych Państwa danych. Strona zamieszcza reklamy zewnętrznych partnerów, a na ich politykę nie mamy żadnego wpływu. Zamieszczane są również linki zewnętrze, na które nie mamy wpływu. Swoją decyzję zawsze mozesz zmienić. Wystarczy namieść odpowiednie zmiany w ustawieniach. Tu o naszej polityce prywatności. Jeśli się z tym nie zgadzasz  napisz bezpośrednio do naszych partnerów, lub zrezygnuj z korzystania ze strony. Jeśli się zgadzasz, pozostań naszym Czytelnikiem.