Główna Archiwum Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności. Jeśli tego nie akceptujesz, nie korzystaj z tej strony.

ISSN 2299-1328

www.komentatoreuropa.pl

Scholz był wówczas burmistrzem Hamburga. Został federalnym ministrem finansów, a dziś, jak powszechnie wiadomo, jest kanclerzem federalnym. Polityk SPD zaprzecza, jakoby miał jakikolwiek wpływ na sprawę podatkową. Tradycyjnie  mówi, że „nie pamięta” już, o czym rozmawiał wówczas z bankierami z Warburga. Scholz myślał, że ta afera zamiatana pod dywan, rozejdzie się po kościach i jemu ujdzie na sucho. Były na to spore szanse, że Scholz wymiga się od sprawy. Przypomnijmy, że  w tak zwanej aferze cum-ex prokuratura w Hamburgu jeszcze w 2022 roku oddaliła skargę na brak wszczęcia śledztwa przeciwko burmistrzowi Peterowi Tschentscherowi i jego poprzednikowi, kanclerzowi Olafowi Scholzowi. Warto dodać, że obaj politycy to członkowie SPD. Potwierdziła to rzeczniczka Niemieckiej Agencji Prasowej po doniesieniu o tym przez "Tagesspiegel". 

Odpowiednie zawiadomienie zostało wydane 10 sierpnia 2022 roku. Prokuratura Generalna odrzuciła skargę wniesioną w lutym przez prawnika Gerharda Strate w sprawie podejrzenia o pomoc w uchylaniu się od płacenia podatków przeciwko Scholzowi, jego ówczesnemu senatorowi finansów Tschentscherowi i innym uczestnikom, jako bezpodstawna, pisał Tagesspiegel. Śledczy przeszukali nawet skrzynkę mailową Scholza. Dziennik Frankfurter Allgemeine Zeitung pisał o „bagnie w Hamburgu”.

Jednak opozycja nie chce najwyraźniej na to pozwolić, aby Scholzowi, uszło to na sucho  i chce mu najwyraźniej odświeżyć pamięć. Matthias Hauer – szef grupy parlamentarnej CDU/CSU powiedział, że kilkukrotnie pytali Scholza o sprawę Cum-EX-Warburg. A obecny kanclerz Niemiec zasłania się tym, że dotychczasowe metody śledztwa nic nie wniosły do śledztwa. Ale według opozycji jest dokładnie co innego. W sprawie w której zamieszany jest Scholz według jego oponentów jest wiele niejasności i sprzeczności. Scholz, który zasłaniał się brakiem pamięci dążył do tego, aby postawiono grubą kreskę, a o sprawie zapomniano. Dr Matthias Middelberg (CDU/CSU) zapowiedział, że opozycja zwróci się do Bundestagu o powołanie komisji śledczej. Może Scholz chociaż o terminie ewentualnego przesłuchania będzie „pamiętał”?Źródło: www.faz.net, Deutsche Welle, Die Welt,


Wraca afera wokół Scholza i banku

(06.05.2023)Wraca sprawa kanclerza Scholza i podejrzanych transakcji hamburskiego banku. Opozycja chce powołania parlamentarnej komisji śledczej. Były spore szanse, że Scholz wyśliźnie się z tej afery o której Frankfurter Allgemeine Zeitung pisał jako „bagnie w Hamburgu” Opozycja chce jednak temu zapobiec.  Istnieją podejrzenia, że Olaf Scholz delikatnie rzecz ujmując „niewłaściwie interweniował” w traktowanie banku Warburg przez hamburskie organy podatkowe. Chodziło o wiele milionów z transakcji powszechnie określanych jako cum i ex, czyli obrót akcjami w okolicach dnia dywidendy w celu kilkukrotnego zwrotu raz zapłaconego podatku.

POLITYKA

reklama
reklama