Główna Archiwum Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności. Jeśli tego nie akceptujesz, nie korzystaj z tej strony.

ISSN 2299-1328

www.komentatoreuropa.pl

Prezydent Polski zaznaczył, że głównym tematem rozmów było bezpieczeństwo, a nasz kraj jest trzecim w kolei państwem pod względem ilości wysyłanej pomocy wojskowej Ukrainie. - Rosja chce ponownie odbudować swoją strefę wpływów, a Ukraina stawiła temu czoła. Zapewniam, że będziemy was wspierać – powiedział prezydent RP Andrzej Duda.

Z kolei Wołodymyr Zełenski oznajmił: Chcemy, by Polska brała udział w odbudowie Ukrainy. Chcemy wam podziękować, że jesteście naszym silnym sąsiadem, który nie pozwolił i pozwala nam się złamać. Wiecie, że jeśli Ukraina upadnie, to Rosja nie poprzestanie i pójdzie dalej - oznajmił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Podczas odpowiadania na pytania od dziennikarzy obaj prezydenci podtrzymywali opinie, że zarówno Warszawa, jak i Kijów chcą, by po wojnie granica polsko-ukraińska nie była barierą dla obywateli obu państw. - Nasza trudna historia woła o taką przyjaźń ponad narodami. Dziś mamy jedyną w swoim rodzaju szansę - chcemy wypracować nowy traktat polsko-ukraiński, pracujemy nad tym, prace trwają i są zaawansowane - oznajmił prezydent Polski.

W czasie rozmów w pałacu prezydenckim Wołodymyr Zełenski powiedział: Chcemy podziękować, że dalej wspieracie nas na polu walki. To bardzo ważne i wymagające wyzwanie. Mam nadzieję, że druga armia świata stanie się w końcu ostatnią. Trwa wizyta ukraińskiego w Polsce. Do momentu ukończenia tego tekstu przebiega bez większych zakłóceń.


Źródło: Fot.Facebook Kancelaria Prezydenta RP

Wołodymyr Zełenski: Chcemy, by Polska brała udział w odbudowie Ukrainy

(05.04.2023)W pałacu prezydenckim w Warszawie ukraiński prezydent podziękował Andrzejowi Dudzie za wstawiennictwo na drodze Kijowa do Unii Europejskiej. - Z UE wiążą nas nasze wartości, których bronimy w tej wojnie. Wiąże nas też nasza gospodarka. Chcielibyśmy, żeby polski biznes pomógł nam w odbudowie – zapewnił Zełenski.

- Historia jest raną w naszych wspólnych relacjach, dlatego chcemy budować naszą przyszłość w oparciu o rzetelną politykę pamięci - powiedział Andrzej Duda podczas wspólnej konferencji prasowej z Wołodymyrem Zełenskim w Pałacu Prezydenckim. Wcześniej Andrzej Duda powitał oficjalnie ukraińskiego przywódcę oraz odznaczył go Orderem Orła Białego. W siedzibie prezydenta RP odbyły się także rozmowy delegacji obu państw.

POLITYKA

reklama
reklama