Główna Archiwum Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności. Jeśli tego nie akceptujesz, nie korzystaj z tej strony.

ISSN 2299-1328

www.komentatoreuropa.pl

. Jak pisze „TAZ” póki co, konflikt między Komisją Europejską a polskim rządem nie mają jeszcze negatywnego wpływu na międzynarodowy biznes importowo-eksportowy ani na klimat inwestycyjny w Polsce” – czytamy w TAZ. Uderzenia ze strony władz UE pod znanymi pretekstami, mogą osłabić polską gospodarkę i  jej najbardziej zaszkodzić.

Wokół centralnego Poznania prężnie działa wiele firm . Polska Dolina Krzemowa powstała w Krakowie na południu Polski, a stolicą jest Warszawa. To miasto boomu par excellence. „Każdy, kto mówi dziś o »polskiej gospodarce«, ma na myśli cud gospodarczy”, podkreśla Gutheil, „udaną zmianę systemu z gospodarki planowanej i rzadkiej na społeczną gospodarkę rynkową”- czytamy w TAZ.


Niemiecka gazeta przyznaje, że tak jest już 2020 roku. Polska urosła do rangi piątego najważniejszego partnera handlowego Niemiec na świecie – w dużej mierze niezauważonego przez opinię publiczną.  „W UE Polska jest na trzecim miejscu po Francji i Holandii niemieckim partnerem. Wyprzedzają Polaków tylko USA i Chiny – podkreślał w TAZ Gutheil.  „W 2022 roku Polska imponująco obroniła tą czołową pozycję .”Ponadto Niemcy i Polska ustanowili nowy rekord handlowy: osiągnęli wolumen obrotu przekraczający 167 miliardów euro” – powiedział szef AHK.

Zarówno Die Tageszeitung, jak i szef niemieckiej izby gospodarczej przyznają, ze wyniki gospodarcze Polski są imponujące.  Jak przyznają  istnieje w Polsce nadal duży potencjał innowacyjny. Polskie małe i średnie firmy wciąż zbyt mało inwestują we własne innowacje, w badania i rozwój czytamy w TAZ. . „Zagraniczni inwestorzy często przynoszą to ze sobą”, mówi Gutheil cytowany w artykule na łamach Die Tageszeitung. . Firma farmaceutyczna Bayer, która niedawno utworzyła w Warszawie „centrum cyfrowe” z 600 informatykami, stosuje nowe podejście. „Nie w Indiach, ale Polska!” podkreśla Gutheil . „Usługi dla całej grupy mają być rozwijane na całym świecie w Warszawie. Oczywiście wiąże się to z nieprawdopodobnym wzrostem know-how”. Czytamy w TAZ: „Ciekawa jest również współpraca, która właśnie rozpoczęła się pomiędzy BASF Polska a Politechniką Śląską w Katowicach na Górnym Śląsku. „Powinien dotyczyć projektów ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju””.

Jak pisze „Tageszeitung” konflikt między Komisją Europejską a polskim rządem nie mają jeszcze negatywnego wpływu na międzynarodowy biznes importowo-eksportowy ani na klimat inwestycyjny w Polsce” – czytamy w TAZ. A tylko uderzenia ze strony władz UE pod znanymi pretekstami mogą osłabić polską gospodarkę i  jej najbardziej zaszkodzić.
Źródło: https://taz.de/Wirtschaftswachstum-in-Polen/!5921764&s=Polen/


Tageszeitung: Polska jest na dobrej drodze, aby stać się największym rynkiem akumulatorów do samochodów elektrycznych w Europie

(31.03.2023)Polska jest nie tylko piątym co do wielkości partnerem handlowym Niemiec, a w UE trzecim, ale także rozwija się jako wiodący w Europie producent akumulatorów do samochodów elektrycznych.  Tageszeitung (TAZ) pisze: "Polska jest na dobrej drodze, aby stać się największym rynkiem akumulatorów do samochodów elektrycznych w Europie”, mówi dr. Lars Gutheil, 50 lat, prezes Polsko-Niemieckiej Izby Handlowej (AHK) w Warszawie. Od czasu dołączenia Polski do UE w 2004 roku dolnośląska metropolia Wrocław (Breslau) wraz z przedmieściami rozwinęła się w centrum produkcji samochodów. Według Gutheila zbudowano tu setki fabryk i tysiące firm dostawców”.  Co ciekawe nawet niechętna Polsce gazeta przyznaje, że w w kraju jest coś co można nazwać cudem gospodarczym.

POLITYKA

reklama
reklama

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Za pseudoekologię biurokratów z UE słono zapłacimy my wszyscy