Komentator Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .

-POLITYKA-
Frankfurter Allgemeine Zeitung: Iran mówi o samoobronnie

/08.01.2020/ Niemieckie gazety komentowały odwetowy atak Iranu na amerykańskie bazy w Iraku. Pisał o tym również opiniotwórczy dziennik „Frankfurter Allgemeine Zeitung”. Gazeta donosi, że  Irański atak odwetowy na międzynarodowe bazy wojskowe w Iraku, z którego korzystają również Amerykanie, podsyca obawy przed dalszą eskalacją. Dziennik podkreśla przy tym, że wypowiedzi obu stron na temat ofiar są sprzeczne. Według amerykańskich źródeł – na które powołuje się FAZ - dwie bazy w Iraku używane przez wojska międzynarodowe zostały zaatakowane przez rakiety. Krótko po pierwszych raportach we wtorek wieczorem w Waszyngtonie sekretarz stanu Mike Pompeo, sekretarz obrony Mark Esper i generał Mark Milley, przewodniczący szefów sztabu Stanów Zjednoczonych, udali się do Białego Domu na  naradę.
Trump twittuje „wszystko gra”, ale niemiecka gazeta chyba w to nie bardzo wierzy. Uspokaja, że żołnierze Bundeswehry w Arbil nie ucierpieli w wyniku ataku rakietowego. Żołnierze „mają się dobrze” - powiedział rzecznik niemieckiego dowództwa sił zbrojnych cytowany przez agencję AFP.   
reklama


Frankfurter Allgemeine Zeitung, że Iran mówi o samoobronie przed agresją USA. To Stany Zjednoczone ponoszą odpowiedzialność za eskalację konfliktu, zabijając jednego z irańskich generałów. Niemiecka gazeta powołała się na Straż Rewolucyjną Iranu, która ostrzegła „wielkiego szatana” Amerykę przed kontratakami. Każda reakcja spotka się z ostrzejszą odpowiedzią, napisali irańscy Strażnicy Rewolucji w oświadczeniu. Ostrzegli również, że sojuszników Ameryki. Ich bazy, które zostały udostępnione Amerykanom, mogą stać się również celem ataków irańskich, jeśli stamtąd miałyby nastąpić ataki na Iran. Stany Zjednoczone powinny wycofać swoje wojska.
Irański minister spraw zagranicznych Javad Sarif powiedział później na Twitterze, że jego kraj podjął i wykonał proporcjonalne kroki w kierunku samoobrony, zgodnie z art. 51 Karty Narodów Zjednoczonych. „Nie próbujemy eskalować, ale będziemy się bronić przed agresją”.

Źródło: faz.net
reklama
reklama

Drogi Czytelniku/Czytelniczko Komentator Europa-Niemcy-Polska nie gromadzi, ani nie przetwarza w celach marketingowych, ani innych Państwa danych. Strona zamieszcza reklamy zewnętrznych partnerów, a na ich politykę nie mamy żadnego wpływu. Zamieszczane są również linki zewnętrze, na które nie mamy wpływu. Swoją decyzję zawsze mozesz zmienić. Wystarczy namieść odpowiednie zmiany w ustawieniach. Tu o naszej polityce prywatności. Jeśli się z tym nie zgadzasz  napisz bezpośrednio do naszych partnerów, lub zrezygnuj z korzystania ze strony. Jeśli się zgadzasz, pozostań naszym Czytelnikiem.