Główna Archiwum Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności. Jeśli tego nie akceptujesz, nie korzystaj z tej strony.

ISSN 2299-1328

www.komentatoreuropa.pl

AL Fünfteichen to był niemiecki obóz, największa z filia KL Gross-Rosen. „Działając” w Fünfteichen (dzisiaj Miłoszyce  w gminie Jelcz-Laskowice) od 1 października 1943 roku do 21 stycznia 1945 pochłonął wiele ofiar. Największą grupę więźniów niemieckiego obozu AL Fünfteichen. stanowili Polacy. Więźniowie pracowali w w fabryce Berthawerke, należącej do koncernu KRUPP.

Na stronie Nadleśnictwa Oława czytamy, że w ramach podjętej z Nadleśnictwem współpracy przy utworzeniu ścieżki, członkowie Lokalnej Grupy Zwiadowców Historii z Jelcza – Laskowic, w czynie społecznym w dniu 18 marca br. zatarli szpecące obiekt graffiti. Niestety, już kilka dni później, ktoś przy użyciu farby w sprayu, naniósł na odnowiony fragment muru kolejne graffiti. Przy budowie tego, i innych mu podobnych, życie i zdrowie i życie tracili więźniowie niemieckiego obozu Fünfteichen będącego filią KL Gross-Rosen. „Więc może jeśli nie szacunek do czyjeś pacy, to chociaż pamięć ofiar wojny powstrzyma kogoś przed kolejnymi aktami wandalizmu i zwykłej głupoty” - czytamy na stronie inte5entowej Nadleśnictwa Oława.




źródło:  https://olawa.wroclaw.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/1M8a/content/szukamy-wandala-

Dwa tysiące złotych za wskazanie wandali, którzy zniszczyli pamiątkę po więźniach niemieckiego obozu Fünfteichen, filii obozu Gross-Rosen niedaleko Wrocławia

(25.03.2023)Nadleśnictwo Oława wyznaczyło nagrodę pieniężną za wskazanie sprawców wandalizmu, którzy zamalowali sprayami obiekt strzelnicy dawnego poligonu byłych zakładów Kruppa. Miejsce to znajduje się na ścieżce historycznej "Las Tajemnic" i zostało zbudowane przez więźniów Fünfteichen, filii jednego z najcięższych obozów koncentracyjnych – Gross-Rosen. Życie straciło ok. 40 tysięcy osób.  

SPOŁECZEŃSTWO

reklama
reklama