Powrót

POLITYKA

Zatrzymać Zielony (Nie)Ład! Rolnicy idą na Warszawę. Chcą zmian w polityce UE.


Wczoraj protesty rolników przeciwko polityce UE w Brukseli, a dziś w Warszawie. Jak donoszą media "Marsz gwiaździsty" rolników na stolicę ma miejsce we wtorek 27 lutego. To kolejna  fala protestów, które od tygodni przetaczają się przez Polskę i ale całą Europę. Rolnicze demonstracje od Warszawy przez Berlin, Brukselę,  po Lizbonę mają jeden wspólny mianownik: Zielony Ład. To niezbyt przemyślany plan Unii Europejskiej na rzekomo bardziej ekologiczne rolnictwo w krajach wspólnoty. Jest to oczywiście kolejna utopia, ale jak widać politycy chcą jedynie swojego dobra, a nie rozsądnych rozwiązań. Europejski Zielony Ład to pakiet inicjatyw, które mają na celu skierowanie Unii Europejskiej na drogę ekologicznej transformacji. To ideologia, którą obecnie trudno uzasadnić. Rzekomo chodzi o to,  aby wspólnota osiągnęła do 2050 r. neutralność klimatyczną. Inicjatywy te dotyczą całego spektrum obszarów aktywności gospodarczej - w tym rolnictwa.



Publikacja:  27.02.2024

Komisja Europejska zainicjowała Zielony Ład w grudniu 2019 r. pomimo że aktywiści i politycy z Brukseli ogłosili ten swój plan kilka lat temu, dopiero teraz przeciwko niemu wybuchły masowe protesty Te rozpoczęły się kilka lat później, kiedy założenia pakietu zaczęły być wprowadzane w życie. Absurdalne przepisy i podobnież wymogi zielonego ładu generują poważne kłopoty i powodują spore i niepotrzebne nikomu straty finansowe.  Protesty, zresztą nie tylko rolników osiągają one apogeum, przetaczając się przez całą Unię Europejską .

Przypnijmy, że Główne postulaty Zielonego Ładu, które wzbudzają sprzeciw rolników, to:

ugorowanie części gruntów, czyli wyłączenie ich z użytkowania  (4 proc. ziemi należących do gospodarstw o powierzchni większej niż 10 ha powinno pozostawać odłogiem, by umożliwić ziemi regenerację) - rolnicy wskazują, że obowiązek ten będzie skutkował spadkiem produkcji i dochodów;

strategia "Od pola do stołu", zakładająca zmniejszenie użycia chemicznych pestycydów o co najmniej 50 proc. do roku 2030 - rolnicy uważają, że przepisy te uniemożliwią utrzymanie produkcji na dotychczasowym poziomie, co z kolei zagrozi bezpieczeństwu żywnościowemu Europy i uzależni ją od importu żywności spoza Starego Kontynentu;

zmniejszenie stosowania nawozów sztucznych o co najmniej 20 proc. - tutaj argumenty są podobne do tych związanych z postulatem redukcji zastosowania pestycydów.

Perspektywa stosowania się do klimatycznych restrykcji UE, dodatkowo podwyższających koszty coraz mniej opłacalnej produkcji, przelała czarę goryczy, wyprowadzając tłumy protestujących na ulice.  Ale ceny produktów uderzą głównie w ludność z dużych i średnich miast. Dlatego rolnicy sprzeciwiając się utopijnym zapisom biurokratów z Brukseli pośrednio walczą też o interesy nie rolników, a konsumentów.

W Polsce na sprzeciw wobec Zielonego Ładu nakłada się protest przeciwko napływowi produktów rolno-spożywczych z Ukrainy, który - jak wskazują rolnicy - skutkuje spadkiem cen skupu w Polsce. Ukraińskie produkty są tańsze choćby dlatego, że tamtejsi producenci nie muszą spełniać wymogów pro klimatycznych takich jak te, które obowiązują rolników w krajach UE.

Takiej  żywności spoza UE może wkrótce być w Europie jeszcze więcej. Unia wciąż prowadzi rozmowy o umowie handlowej z krajami Mercosur. Tamte państwa też nie muszą spełniać często bzdurnych przepisów wprowadzonych przez szefostwo Unii. Jest to zatem nie tylko nieuczciwe, ale trąci hipokryzją ze strony Komisji Europejskiej i PE. Dygnitarze z Brukseli rzekomo ta troszczą się o klimat, ale tylko jeżeli chodzi o utrudnianie życia i konkurencji rolnikom z UE. Chętnie za to przymykają oko na produkcje żywności już „nieproklimatycznie” gdzie indziej.....



źródło:  https://biznes.interia.pl/gospodarka/news-rolnicy-ida-na-warszawe-chca-zmian-w-polityce-ue-tej-rewoluc,nId,7355233#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome


Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .

reklama

Czytaj także:

Tysiące rolników protestuje w Brukseli przeciwko unijnej polityce rolnej