Główna Archiwum Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności. Jeśli tego nie akceptujesz, nie korzystaj z tej strony.

ISSN 2299-1328

www.komentatoreuropa.pl

Na pytanie dziennikarza ZDF „Krótko mówiąc, pani Von der Leyen, szczyt G20 w listopadzie z prezydentem Putinem przy stole”. Czy może sobie wyobrazić coś takiego? - niemiecka polityk, będąca teraz szefową KE odpowiada:

:Jedno jest bardzo jasne: nie będzie „biznesu jak zwykle”, czyli nie będzie to normalne”. Gdy dziennikarz ZDF mówi, że to nie brzmi tak, jakbyś mówił, że nikt z nas nie może tam pojechać, gdy jest tam Putin, von der Leyen mówi: Myślę, że musimy o tym tutaj ze sobą przedyskutować. Ważne jest również, aby powiedzieć mu prosto w twarz, co o nim myślimy i co myślimy o tego typu działaniach. I musimy bardzo dokładnie przemyśleć zamknięcie całego G20. Nie popieram tego. Myślę, że to zbyt ważny organ. Myślę, że lepiej mu powiedzieć, kiedy przyjdzie, powiedzieć mu prosto w twarz, co myślimy. A potem też powinien zająć stanowisko.

Ursula von der Leyen, szefowa Komisji Europejskiej

„Moim zdaniem G20 jest zbyt ważna, także dla krajów rozwijających się, krajów wschodzących, abyśmy mogli pozwolić na zniszczenie tego ciała, ponownie przez Putina”.

Na to wygląda, że szefowa KE dała zielone światło prezydentowi Rosji. Takiego też stanowiska władz KE oczekiwał Berlin. Nie spodoba się to pewnie wszystkim Zwłaszcza kilku krajom Europy Środkowowschodniej, ale też być może Hiszpanii, Szwecji, Norwegii i Finlandii.  Nie ma w dużej polityce przypadków, jeśli się na odpowiednio duże wpływy jak Berlin,  we władzach Unii. Ale najbardziej stanowisko szefowej KE uderza w Ukrainę toczącą wojnę z wojskami Putina.


Źródło: https://www.zdf.de/nachrichten/heute-journal/der-ukraine-beistehen-solange-wie-noetig-100.html


Fot. Komentatoreuropa.pl

Szefowa KE Ursula von Leyen za udziałem Putina w G20

(27.06.2022)Ursula von der Leyen sprzeciwia się bojkotowi jesiennego szczytu G20, nawet jeśli w spotkaniu miałby wziąć udział prezydent Rosji Władimir Putin - wynika z wypowiedzi przewodniczącej Komisji Europejskiej dla niemieckiej telewizji publicznej ZDF. Tymi słowami broni niemieckich pozycji, które nie chcą bojkotu spotkania, lub zmiany Rosji na inny kraj. Działania von Leyen jest zgodne z linią niemieckich władz. Oczywiście nie wprost i nie tym usprawiedliwia zaproszenie Putina na spotkanie najbogatszych państw. Oficjalne tłumaczenie jej stanowiska  jest bardzo mętne. Kolejny szczyt 20 najważniejszych krajów uprzemysłowionych i rozwijających się odbędzie się w połowie listopada na indonezyjskiej wyspie Bali. Rosja również należy do tej grupy, więc udział Putina jest możliwy.

POLITYKA

reklama
reklama