Komentator Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .

-POLITYKA-
Czy ustawienie przez Niemcy płotu na granicy z Polską jest zgodne z unijnym prawem?

/18.12.2019/ Brandenburgia postawi w wzdłuż Odry i Nysy Łużyckiej płot o długości 120 kilometrów. Ma on zapobiec przedostaniu się dzików zarażonych afrykańskim pomorem świń z Polski do Niemiec. Czy te płot na granicy będzie zgodny z unijnym prawem?
Według odpowiedzialnego za przedsięwzięcie ministerstwa zdrowia i ochrony konsumenta w Poczdamie użyty elektryczny płot będzie przenośny i nie zostanie ustawiony na stałe. Ale jak długo tam pozostanie - na to pytanie nie ma odpowiedzi. Jak wiadomo tymczasowe inwestycje często mają długą żywotność.
reklama
Przy czym przedstawicielka brandenburskiego ministerstwa przyznaje, że płot na granicy z Polską nie zapewni  stuprocentowej ochrony.
Na początku grudnia ASF wykryto u martwego dzika po polskiej stronie zaledwie 42 km od niemieckiej granicy. I to już wystarczyło Niemcom, aby podjąć decyzję o budowie płotu. Na terytorium RFN nie było jeszcze przypadków afrykańskiego pomoru świń. Niemcy w ten sposób dbają o własnych prodecentów rolnych i ich interesy.
Jak kilkukrotnie powtarzała już Nonnemacher, dziki nie są jedyną przyczyną przenoszenia się ASF. Wirus "podróżuje" też z ludźmi. "Klasykiem jest kanapka z (zarażoną) kiełbasą wyrzucona z okna samochodu na parkingu" - mówiła  niemiecka minister. Czy on chciała coś w ten sposób zasugerować?  Rodzi się pytanie czy ustawienie tego płotu jest zgodne  unijnym prawem? Czy ta “tymaczowa inwetycja” nie okaże się trwałą zaporą.....


źródło: Interia
reklama
reklama

Drogi Czytelniku/Czytelniczko Komentator Europa-Niemcy-Polska nie gromadzi, ani nie przetwarza w celach marketingowych, ani innych Państwa danych. Strona zamieszcza reklamy zewnętrznych partnerów, a na ich politykę nie mamy żadnego wpływu. Zamieszczane są również linki zewnętrze, na które nie mamy wpływu. Swoją decyzję zawsze mozesz zmienić. Wystarczy namieść odpowiednie zmiany w ustawieniach. Tu o naszej polityce prywatności. Jeśli się z tym nie zgadzasz  napisz bezpośrednio do naszych partnerów, lub zrezygnuj z korzystania ze strony. Jeśli się zgadzasz, pozostań naszym Czytelnikiem.