Komentator Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .

-POLITYKA-
Niemieckie media dość skromnie o uroczystościach wręczenia nagrody Nobla. Die Welt pisze o Tokarczuk

/11.12.2019/ Największe niemieckie gazety w sposób bardzo umiarkowany donosiły o wręczaniu nagrody Nobla. Nie można powiedzieć, że tę uroczystość przemilczały, ale miejsca poświęciły temu wydarzeniu o wiele mniej, niż należało się spodziewać. Na pewno nie była to taka feta medialna jak w Polsce. W niemieckich gazetach pisano o wręczeniu tegorocznej nagrody Nobla Oldze Tokarczuk i Peterowi Handke. I temu drugiemu poświęciły o wiele więcej uwagi. Chociaż on w tym roku występował jako „czarny charakter”. O Handkem pisali jako o tym, który wzbudza kontrowersje. Handke podpadł tym, że bronił Serbów, a Tokarczuk stała się ulubienicą niemieckich dziennikarzy. Najbardziej za krytykę pewnych fragmentów historii Polski i obecnego rządu. Tego nawet nikt za Odrą specjalnie nie ukrywał. W przypadku Handkego niemieccy dziennikarze pytali, czy zasłużył na tą nagrodę, czy do niej dorósł i często sami sobie odpowiadali na nie przecząco. Zupełnie inaczej jest w przypadku polskiej noblistki. Tą „Die Welt” przedstawił jako ofiarę „narodowych katolików”. Gazeta dowodziła, że ona jest przez tych „narodowych katolików” znienawidzona za odwagę opowiadania „prawdziwej historii”.
reklama


„Die Welt” pisze  o Tokarczuk: nagroda jest także mocnym sygnałem solidarności z kosmopolityczną Polską i jej produktywnym krajobrazem kulturowym, który pożegnał się ze starymi patriotycznymi mitami
Dalej „Die Welt” pisze o Tokarczuk:
Nach dem Unfalltod Lech Kaczynskis  sah Tokarczuk im beginnenden nationalen Opferkult einen Rückfall in „irrationale Stammesenergien“ und distanzierte sich davon, Teil einer „erzwungenen Gemeinschaft“ zu sein.
„Po  śmierci w wypadku Lecha Kaczyńskiego Tokarczuk dostrzegła w powstającym narodowym kulcie nawrót w „irracjonalnej energii plemiennej” i zdystansowała się od bycia częścią „przymusowej wspólnoty”.  Taka postawa noblistki bardzo spodobała się nie tylko tej jednej niemieckej gazecie. „Die Welt” szczególnie chwali Tokarczuk za jej powieść ”Księgi Jakubowe”.
Niemieckie media z kolei poświęciły nieco więcej uwagi niż te nad Wisłą, laureatowi Pokojowej Nagrody Nobla. Pisały, że znajdujący się w kraju pod ogromną presją premier Etiopii 43-letni Abiy Ahmed odebrał 10.12.2019 w Oslo Pokojową Nagrodę Nobla. Przypominając jednocześnie, o tym, że to najmłodszy premier na kontynencie afrykańskim. Został nią uhonorowany za zakończenie trwającego przez dziesięciolecia konfliktu z Erytreą i reformowanie swojego kraju, zrujnowanego latami autorytarnych rządów. Paradoksalnie od ogłoszenia w październiku decyzji o przyznaniu Abiy'emu Pokojowej Nagrody Nobla stosunki między zwaśnionymi stronami tj. Etiopią i Erytreą znacznie się pogorszyły.  Ponownie została zamknięta granica między obydwoma krajami, a rozmowy utknęły w martwym punkcie. W Etiopii w czasie protestów przeciwko Abiy'emu zginęło 86 osób. Z tego też względu laureat Pokojowej Nagrody Nobla  przed uroczystością w Oslo odwołał wszystkie konferencje prasowe i ograniczył się jedynie do oświadczenia do dziennikarzy. Dyrektor Norweskiego Instytutu Noblowskiego nazwał tę decyzję „problematyczną”. W końcu stoi ona w jawnej sprzeczności z  oficjlanie wspieraną przez Komitet Noblowski wolnością prasy i wypowiedzi.


Źródło: www.welt.de
reklama
reklama

Drogi Czytelniku/Czytelniczko Komentator Europa-Niemcy-Polska nie gromadzi, ani nie przetwarza w celach marketingowych, ani innych Państwa danych. Strona zamieszcza reklamy zewnętrznych partnerów, a na ich politykę nie mamy żadnego wpływu. Zamieszczane są również linki zewnętrze, na które nie mamy wpływu. Swoją decyzję zawsze mozesz zmienić. Wystarczy namieść odpowiednie zmiany w ustawieniach. Tu o naszej polityce prywatności. Jeśli się z tym nie zgadzasz  napisz bezpośrednio do naszych partnerów, lub zrezygnuj z korzystania ze strony. Jeśli się zgadzasz, pozostań naszym Czytelnikiem.