Powrót

NAUKA

Noblista Daniel Kahneman: naukowcy też oszukują


Bardzo często wierzymy i to bezkrytycznie w wyniki badań publikowane w mediach.  Nasza wiara jest często oznaką naiwności i braku rzetelnej wiedzy. Spora część opublikowanych wyników badań psychologicznych jest fałszywa - twierdzi noblista Daniel Kahneman w rozmowie z Samem Harrisem. Jak wskazuje, naukowcy oszukują sami siebie. Nie zdają sobie sprawy z własnej tendencyjności. Problem dotyczy również badań medycznych. Nie wszyscy naukowcy są kryształowo uczciwi. Niektórzy,aby zrobić karierę posuwają się nawet do fałszowania badań.


Publikacja: 17.11.2023

Daniel Kahneman od wielu lat jest najbardziej wpływowym żyjącym psychologiem. Wraz z Amosem Tverskym otrzymał on Nagrodę Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii za prace poświęcone podejmowaniu decyzji w warunkach niepewności. Dziś jest profesorem emerytem psychologii Uniwersytetu Princeton oraz polityki publicznej w Szkole Polityki Publicznej i Spraw Zagranicznych im. Woodrowa Wilsona Uniwersytetu Princeton. W ramach jednego projektu wzięto na warsztat 21 artykułów wydrukowanych w "Nature" i "Science", czyli w najpoważniejszych czasopismach naukowych, a tylko dla 13 udało się powtórzyć wyniki.


Daniel Kahneman uważa, że  główny problem i powód, dla którego tak się dzieje, tkwi w tym, że badania są drogie. A z kolei chęć odniesienia sukcesu pociąga za sobą wysokie koszty osobiste i oczywiście finansowe. Poza tym uważa, że „jeżeli coś badasz, to wiesz, co chcesz wykryć, a przez to dochodzi do tendencyjności, z której nie zdajesz sobie w pełni sprawy”. Jest nawet taka koncepcja p-hackingu - że ludzie autentycznie oszukują siebie samych co do wyników własnych badań. Mamy też różne znane sztuczki zawodowe. Na przykład jeśli projektujesz eksperyment, zamiast ustalać jedną zmienną zależną, gdzie będziesz przewidywał wynik, weź sobie dwie zmienne zależne. Jeśli dla jednej to nie działa, zostajesz przy tej drugiej.


Słowem komentarza należy dodać, iż nie można bezkrytycznie wierzyć w każdy wynik podawany przez naukowców. Warto weryfikować je i mieć dystans. Nie przyjmować wszystkich wyników podawanych nam przez świat nauki, jako dogmat.





Źródło: https://wydarzenia.interia.pl/zagranica/news-mapa-nieporozumien-sam-harris-rozmawia-z-danielem-kahnemanem,nId,7152631#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome


Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .
Reklama
Archiwum