Komentator Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .

-POLITYKA-
Gazecie „Handelsblatt” nie podoba się, że Polska ma po swojej stronie aktywistów ekologicznych?
/27.05.2021/ Komisja Europejska chce nałożyć podatki na zużycie CO2 przez budynki i samochody. To wywołuje niechęć w Europie Wschodniej - i wśród aktywistów ekologicznych. Handelsblatt już wyborem samej fotografii chciał ukierunkować czytelnika pokazując zdajecie Warszawy w „objęciach” smogu.  Polska po raz kolejny próbuje zapobiec ustawie o ochronie klimatu. Brzmi znajomo pisze niemiecka ekonomiczna gazeta Handelsblatt: „Polska  wielokrotnie argumentowała przeciwko ostrzejszym celom klimatycznym  . Kraj nadal pozyskuje dwie trzecie energii elektrycznej z węgla”. Wyraźnie zdziwiony komentator dziennika pisze, że  tym razem jest inaczej. Polska ma po swojej stronie nie tylko Rumunię, Bułgarię i kraje bałtyckie - ale także obrońców klimatu. I właśnie to, że Polska ma po swojej stronie organizacje proekologiczne budzi największe zdziwienie w Niemczech. Wiadomo, że zachodni sąsiad Polski od lat dbał o wizerunek prymusa w ochronie klimatu. Ale to tylko wizerunek, bo Niemcy nadal pozyskują ogromną część energii albo z węgla kamiennego, albo brunatnego. Gigantyczne kopanie tego ostatniego surowca znajdują się całkiem blisko polskiej granicy. Poza tym Niemcy od lat zapowiadają zamknięcie elektrowni atomowych, ale tylko zapowiadają, bo nadal korzystają pełnymi garściami z tej energii.  tym będąc najzagorzalszymi krytykami
reklama

budowania własnej elektrowni atomowej przez Polskę. Handelsblatt pisze, że tym razem chodzi o nowy system handlu uprawnieniami do emisji. Jak dotąd w UE należne są podatki od CO2 wytwarzanego w przemyśle i energetyce. Teraz należne będą również opłaty w transporcie i budownictwie.  Taka sytuacja istnieje w Niemczech od 1 stycznia 2021 r .: w rezultacie tego podatku – jak donosi ekonomiczny dziennik-podrożały benzyna, olej napędowy, olej opałowy i gaz. Podatki rzekomo mają na celu zachęcenie do oszczędnego korzystania z energii. „Cena CO2 wyznacza bodźce, które są najlepsze dla klimatu: najemcy są wówczas zainteresowani ekonomicznym ogrzewaniem, a właściciele domów są zainteresowani zapewnieniem  dobrej izolacji i nowoczesnego ogrzewania  ” - mówi eurodeputowany CDU  Markus Pieper cytowany przez Handelsblatt.
Organizacje zajmujące się ochroną klimatu, takie jak WWF  i Zieloni, jednak stanowczo odrzucają nowy system handlu uprawnieniami do emisji. Wolą rozszerzyć już istniejące środki: promując nowoczesne samochody i systemy grzewcze oraz zakazując wariantów, które są szczególnie szkodliwe dla klimatu, takich jak silniki spalinowe i systemy ogrzewania olejowego. No i czytamy na łamach niemieckiej gazety, że  ważna jest również kwestia społecznej redystrybucji. Jeżeli ogrzewanie i jazda samochodem w Bułgarii i Luksemburgu podlegają tym samym podatkom klimatycznym, jest to ogromne obciążenie dla ludzi w biednym kraju, takim jak Bułgaria. No i Polska również....Ale jak widać władzom UE to nie przeszkadza. Cytując bohatera pewnego polskiego kultowego filmu – najwidoczniej dla notabli z UE „sztuka jest sztuka”.


Źródło:  Warum Klima-Bremser Polen die Klimaschützer jetzt an seiner Seite hat  [w:] https://www.handelsblatt.com/politik/deutschland/emissionshandel-warum-klima-bremser-polen-die-klimaschuetzer-jetzt-an-seiner-seite-hat/27223454.html stan z dnia 27.05.2021/
reklama
reklama

Drogi Czytelniku/Czytelniczko Komentator Europa-Niemcy-Polska nie gromadzi, ani nie przetwarza w celach marketingowych, ani innych Państwa danych. Strona zamieszcza reklamy zewnętrznych partnerów, a na ich politykę nie mamy żadnego wpływu. Zamieszczane są również linki zewnętrze, na które nie mamy wpływu. Swoją decyzję zawsze mozesz zmienić. Wystarczy namieść odpowiednie zmiany w ustawieniach. Tu o naszej polityce prywatności. Jeśli się z tym nie zgadzasz  napisz bezpośrednio do naszych partnerów, lub zrezygnuj z korzystania ze strony. Jeśli się zgadzasz, pozostań naszym Czytelnikiem.

Do sprzedania książka:

Autor/ka: TRACY BRIAN

Tytuł: NAWYKI WARTE MILIONY JAK NAUCZYĆ SIĘ ZACHOWAŃ PRZYNOSZĄCYCH BOGACTWO

Wyd: Helion 2019.

Stan: Książka nowa, stan bardzo dobry ( widać na zdjęciu)

Cena: 10 zł

Koszt wysyłki: odbiór osobisty 0 zł Wrocław, wysyłka Pocztą Polska 6 zł.

Jeżeli jesteś zainteresowany/a kupnem napisz pod adres: ksiazkisprzedam100@int eria.pl z dopiskiem „ Tracy”.