Komentator Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .

-POLITYKA-
Die Welt: Dlaczego UE jest bezzębnym tygrysem na Bliskim Wschodzie
/18.05.2021/ Zniszczone trzy budynki mieszkalne i śmierć 42 osób, w tym ośmiorga dzieci - to, jak podaje ministerstwo zdrowia Strefy Gazy - skutek niedzielnych izraelskich nalotów na terytoria zamieszkiwane przez Palestyńczyków. - Chcemy, by Hamas zapłacił wysoką cenę, naloty jeszcze potrwają – wygrażał Palestyńczykom premier Izraela Benjamin Netanjahu. W atakach izraelskich masową giną palestyńscy cywile. Na przykład w sobotę Izrael zbombardował trzy budynki mieszkalne w Gazie, w tym budynek, w którym biura miały zagraniczne media, a także dom należący do jednego z dowódców Hamasu. Izraelskie wojsko przeprowadziło też nalot na obóz dla uchodźców, podczas którego zginęła 10-osobowa rodzina. Starają się pomóc w rozwiązaniu tego najjaskrawszego konfliktu izraelasko – palestyńskiego Amerykanie. Odbyła się już nawet rozmowa prezydenta USA Joe Bidena z przywódcą Autonomii Palestyńskiej Mahmudem Abbasem. Przywódcy rozmawiali ze sobą po niemal tygodniu wymiany ognia między Izraelem. W piątek na miejsce przybył wysłannik administracji amerykańskiej Hady Amr, główny dyplomata USA odpowiedzialny za sprawy Izraela i Palestyny.

 - Jeżeli społeczność międzynarodowa nie ukarze sankcjami Izraela, który popełnia zbrodnie przeciwko ludzkości, to Palestyńczycy będą nadal masakrowani - powiedział papieżowi Franciszkowi podczas rozmowy telefonicznej prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. Natomiast niemiecki dziennik Die Welt w jednym z artykułów zwraca uwagę na słabość Unii Europejskiej. Nieco prześmiewczo pyta: Dlaczego UE jest bezzębnym tygrysem na Bliskim Wschodzie? Ta sytuacja obnaża słabość polityczną UE, zwłaszcza w złym świetle stawia władze Komisji Europejskiej. Te nie robią zbyt wiele w sytuacji, kiedy w konflikcie zginęło ponad 200 osób, w zdecydowanej większości Palestyńczyków, ponad 1300 osób zostało rannych. Izraelskie wojska zabiły co najmniej 29 palestyńskich dzieci. UE tylko bezczynnie się temu przygląda. Die Welt pisze, że Unia Europejska wzywa do zaprzestania przemocy na Bliskim Wschodzie - ale żaden z aktorów nie odpowiada. Słowem komentarza można dodać, to pokazuje, że Izrael nie liczy się specjalnie z opinią władz unii. Nawet krótkoterminowy szczyt wideo ministrów spraw zagranicznych UE tego nie zmieni. Niemiecki dziennik pisze, że Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział, że „przyczyni się do trwałego pokoju na Bliskim Wschodzie”. Ale nawet dyplomaci UE mający dobre intencje w Brukseli mogą tylko cynicznie uśmiechać się do ambicji Francuzów - którzy lubią mediować wszędzie tam, gdzie sytuacja w europejskim sąsiedztwie zaostrza się. Jak to możliwe, że Europejczycy są tak bezsilni w jednym z głównych konfliktów u ich własnych drzwi? - zastanawia się Die Welt, ale również wielu światłych i świadomych zagrożenia sytuacji obywateli krajów Unii. UE jest aktywna o wiele bardziej w sytuacjach kryzysowych na Ukrainie, Białorusi czy Rosji niż z sąsiadującym z nią Bilkim Wschodzie. Paraliż wywołąny strachem przed wpływowym Izraelem i potężną diasporą żydowską - nie pomoże, ani nie służy interesom Unii Europejskiej i jej obywateli.

Źródło: Warum die EU im Nahen Osten ein zahnloser Tiger ist[w:] www.welt.de / stan z 18.05.2021/ , www.interia.pl

 
reklama
reklama

Drogi Czytelniku/Czytelniczko Komentator Europa-Niemcy-Polska nie gromadzi, ani nie przetwarza w celach marketingowych, ani innych Państwa danych. Strona zamieszcza reklamy zewnętrznych partnerów, a na ich politykę nie mamy żadnego wpływu. Zamieszczane są również linki zewnętrze, na które nie mamy wpływu. Swoją decyzję zawsze mozesz zmienić. Wystarczy namieść odpowiednie zmiany w ustawieniach. Tu o naszej polityce prywatności. Jeśli się z tym nie zgadzasz  napisz bezpośrednio do naszych partnerów, lub zrezygnuj z korzystania ze strony. Jeśli się zgadzasz, pozostań naszym Czytelnikiem.

reklama