Komentator Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .

-GOSPODARKA-
W Niemczech największy wzrost cen produkcji od 10 lat. To może odbić się również na Polsce

/11.05.2021/ Ceny produkcji sprzedanej wzrosły w Niemczech w kwietniu o 7,2 proc. w ujęciu rocznym, ogłosił urząd statystyczny. To największy wzrost cen od marca 2011 roku, kiedy ceny rosły o 8,4 proc. W marcu 2021 roku ceny rosły o 4,4 proc., a w lutym o o 2,3 proc. W ciągu jednego tylko miesiąca ceny wzrosły w kwietniu aż o 1,1 procenta. Ten wysoki wzrost cen produkcji jest skutkiem podwyżki aż 34,1 proc hurtowych cen paliw. Jest to największy wzrost cent produkcji, jaki miał miejsce w ciągu ostatnich 10 lat. Są też ekonomiści, którzy twierdzą, że nie tylko podwyżki cena hurtowych paliwa przyczyniają się do wzrostu cen produkcji, ale też są to koszty pandemii i tego co się dzieje w Niemczech na rynku. Jeśli ten zwyżkowy trend się utrzyma w kolejnych miesiącach, może wywołać poważne skutki A te z kolei nie tylko odczują Niemcy, ale również takie kraje jak Polska które są mocno powiązane z niemiecką gospodarką. Polska jest ważnym partnerem handlowym Niemiec, jest mocno uzależniona gospodarczo od zachodniego sąsiada. To tutaj działa wiele firm, które „żyją” z dostarczania części i innych półproduktów do zachodniego sąsiada.
reklama
reklama

Drogi Czytelniku/Czytelniczko Komentator Europa-Niemcy-Polska nie gromadzi, ani nie przetwarza w celach marketingowych, ani innych Państwa danych. Strona zamieszcza reklamy zewnętrznych partnerów, a na ich politykę nie mamy żadnego wpływu. Zamieszczane są również linki zewnętrze, na które nie mamy wpływu. Swoją decyzję zawsze mozesz zmienić. Wystarczy namieść odpowiednie zmiany w ustawieniach. Tu o naszej polityce prywatności. Jeśli się z tym nie zgadzasz  napisz bezpośrednio do naszych partnerów, lub zrezygnuj z korzystania ze strony. Jeśli się zgadzasz, pozostań naszym Czytelnikiem.