Powrót

POLITYKA

Niemcy jednak nie budują IV Rzeszy? Spotkanie autorskie z byłym ambasadorem Niemiec  Arndtem Freytagiem von Loringhoven


Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. W. Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego wspólnie z Konferencją Ambasadorów Rzeczpospolitą, Fundacją im. Friedricha Eberta oraz Konsulatem Generalnym Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu zorganizowali we wtorek, 14 listopada 2023 spotkanie autorskie z byłym ambasadorem Niemiec w Polsce, Arndtem Freytagiem von Loringhoven.


Publikacja: 15.11.2023

Zainteresowanie Niemcami, ich polityką wschodnią i relacjami polsko-niemieckimi, w tym kwestiami historycznymi jest w Polsce bardzo żywe. Udowodniła to także całkiem spora frekwencja na spotkaniu autorskim niemieckiego dyplomaty. Sala  w CWB we Wrocławiu była wypełniona do ostatniego siedzącego miejsca. Na spotkanie z kontrowersyjną postacią, jaką jest były ambasador Niemiec w Polsce i były wysoki rangą funkcjonariusz BND - przybyło liczne grono osób. Przed kilkoma tygodniami ukazał się wywiad-rzeka byłego ambasadora Niemiec w Polsce, Arndta Freytaga von Loringhovena przeprowadzony przez dziennikarza “Rzeczpospolitej”, Jędrzeja Bieleckiego pt. “Nie budujemy IV Rzeszy”. Wspominana książka była okazją do dyskusji na temat wyzwań, przed którymi stoją Polska i Niemcy w obliczu wojny w Ukrainie i zmian w świecie. W czasie dyskusji były liczne wątki, między inni te dotyczące kampanii w Polsce i roli w niej Niemców.  Arndt Freytag von Loringhoven powtórzył i obowiązującą niemiecką narrację jeśli chodzi o należne Polsce reparacje od Niemiec. Według niemieckiego dyplomaty, te Polsce się nienależną, a rzekome ta spawa jest politycznie i prawnie zamknięta.

Fot. Komentator   Arndt Freytag von Loringhoven   

Poza falą krytyką polityki ostaniach polskich rządów wobec Berlina można było usłyszeć również inne wątki. Niemiecki dyplomata przyznał, że Polacy w pierwszej fazie wojny na Ukrainie – to Polacy mocniej wspierali Kijów. Wyraził zadowolenie z wyników wyborów w Polsce. W swojej książce Arndt Freytag von Loringhoven porusza wiele punktów, między innymi są takie rozdziały jak : „Ziemie odzyskane to część zadośćuczynienia za wojnę”. Na stronie 117 autor pisze: „Niemcy po II wojnie światowej zapłaciły reparacje. Zdobyły się także później na szereg dobrowolnych inicjatyw, których celem było wsparcie różnych grup ofiar”. Z kolei rozdział piąty wspominanej książki zatytułował „Ojciec walczył za Niemcy, nie za Hitlera”. Przypomnijmy, że Bernd Freiherr Feytag von Loringhoven nie tylko spędził ostatnie dziewięć miesięcy życia Hitlera w bunkrze pod Kancelarią Rzeszy, ale wcześniej brał udział w odprawach wojskowych z udziałem Führera w Wilczym szańcu. Brał udział w kampania Hitlera przeciwko Polsce, Francji i ZSRR. Informacje o ojcu byłego ambasadora zostały zresztą zaczerpnięte z opisywanej książki. Pytanie, czy Bernd Freiherr Feytag von Loringhoven był nazistą jego syn odpowiada w książce Nie. Jak widać po wojnie trudno jest znaleźć nazistów w Niemczech. To musiała być jednak jakaś dziwna, mikroskopijna wręcz  mniejszość, bo po wojnie każdy Niemiec, nawet tak wysoki rangą bliski współpracownik Hitlera, walczył tylko za Niemcy i za „Kameraden”. Na to wygląda, że naziści to była na nieliczna grupa, którą udało się osądzić w Norymberdze. Pozostali to ofiary sytemu i patrioci walczący za wielkie Niemcy, a nie za wodza.

W rozdziale szóstym w już w tytule Arndt Freytag von Loringhoven jasno wyjaśnia swój pogląd na odpowiedzialność Niemiec: „Nie byliśmy sojusznikami Putina”. Chociaż w spisie treści ten sam rozdział ma inny tytuł, niż ostatecznie w książce na stronie 202, – to obie części wzajemnie się uzupełniają. „Niemcy nie odpowiadają za wojnę na Ukrainie, uzupełnia tekst, że Niemcy nie były jednak sojusznikiem Putina... Według tego samego autora Niemcy nie budują IV Rzeszy....    Wykorzystano: Nie budujemy IV Rzeszy. Autor: Arndt Freytag von Loringhoven. Bellona 2023


Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .
Reklama
Archiwum