Komentator Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .

-POLITYKA-
„Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung”: Kandydatka Zielonych na kanclerza Annalena Baerbock zarzuciła rządowi Niemiec torpedowanie sankcji wobec Rosji
/26.04.2021/Annalena Baerbock w wywiadzie dla ukazującej się w niedzielę niemieckiej gazety „Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung powiedziała, że sankcje przeciwko Rosji są „permanentnie torpedowane”, ponieważ niemiecki rząd „obstaje przy najważniejszym prestiżowym projekcie Kremla”. „Ja już dawno temu wycofałabym polityczne poparcie dla Nord Stream 2” . I tutaj trudno się z nią nie zgodzić. Berlin ściśle współpracuje przy kontrowersyjnym projekcie- oczku w głowie władcy Kremla – jakim jest Gazociąg Północny. Niemieccy politycy realizując ten projekt zignorowali sprzeciw Polski, krajów nadbałtyckich i Ukrainy, nie oglądali się również na solidarność europejską.  Kandydatka na kanclerza z partii Zieloni w wywiadzie  udzielonym jednej z niemieckich gazet oświadczyła, że należy realizować porozumienia z Mińska oraz misję obserwatorów OBWE w Donbasie. Uczestnicy misji muszą mieć dostęp do wszystkich obszarów okupowanych przez Rosję. Jednocześnie  o dnosząc się do członkostwa Ukrainy w NATO, Baerbock wyraźnie była temu przeciwna. Jako unik oświadczyła, że
reklama

„Najważniejszym zadaniem jest obecnie zwiększenie presji na Rosję w celu dotrzymania umowy z Mińska. Priorytetem jest ustabilizowanie sytuacji. Wcześniejsze kroki w kierunku członkostwa Ukrainy w NATO są i tak nierealistyczne. I chociaż wobec agresywnego zachowania Rosji, trudno o tym mówić, to nie wolno nam zerwać wszystkich relacji z Moskwą”. Wprawdzie dodała, że suwerenne państwa decydują same o swoich sojuszach. Dotyczy to także perspektyw Ukrainy w UE i NATO – lecz dodała, że  „w sytuacji ostrego konfliktu z Rosją” nie można popierać tego kroku, jakim było by wstąpienie Ukrainy do zachodnich struktur. Na pocieszenie niemiecka polityka  dodała, że  powinno się wesprzeć Ukrainę w usuwaniu min. Ale to raczej marny substytut członkostwa Kijowa w UE czy NATO. Ta wypowiedź szefowej Zielonych była bardzo korzystna dla Moskwy, a mniej na Kijowa.


Źródło: „Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung”, www.dw.de
reklama
reklama

Drogi Czytelniku/Czytelniczko Komentator Europa-Niemcy-Polska nie gromadzi, ani nie przetwarza w celach marketingowych, ani innych Państwa danych. Strona zamieszcza reklamy zewnętrznych partnerów, a na ich politykę nie mamy żadnego wpływu. Zamieszczane są również linki zewnętrze, na które nie mamy wpływu. Swoją decyzję zawsze mozesz zmienić. Wystarczy namieść odpowiednie zmiany w ustawieniach. Tu o naszej polityce prywatności. Jeśli się z tym nie zgadzasz  napisz bezpośrednio do naszych partnerów, lub zrezygnuj z korzystania ze strony. Jeśli się zgadzasz, pozostań naszym Czytelnikiem.