Komentator Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .

-GOSPODARKA-
„Handelsblatt”: Czy produkcja zacznie wracać do Europy? Konkretnie chce przenieść produkcję z Chin do Polski
/21.04.2021/ Producent rowerów dziecięcych Woom przeniesie 40 proc. produkcji z Azji do Polski. Czy inni pójdą jego śladem? – zastanawia się „Handelsblatt”. Niemiecki dziennik gospodarczy napisał  o okolicznościach decyzji austriackiego producenta  rowerów dziecięcych Woom w sprawie przeniesienia 40 proc. produkcji z Azji do Polski. Dohm, cytowany przez „Handelsblatt”. . „Naprawdę to robimy. Produkujemy w Europie” – mówi menadżer o przeniesieniu dużej części produkcji rowerów Woom z Azji do Polski.
 Zdaniem Woom korzyści tu przeważają, a inne przedsiębiorstwa mogłyby się też czegoś nauczyć na tym przykładzie – pisze „Handelsblatt”. Udział tego producenta w rynku austriackim to 44 procent, zaś w niemieckim mniej niż 10 procent. Przeniesienie części produkcji do Polski ma zostać sfinansowane m.in. dzięki środkom ze sprzedaży inwestorom części udziałów w przedsiębiorstwie. Założyciele firmy zachowali 67 procent udziałów.
Jak pisze „Handelsblatt”, eksperci uważają, że Woom nie jest odosobnionym przypadkiem.   Niektórzy eksperci dostrzegają u niektórych przedsiębiorstw dążenie do przeniesienia swojej produkcji oraz poddostawców znów bliżej rynków zbytu, przede wszystkim do Europy. Cytowany przez niemiecki dziennik ekspert zauważa, że miniony rok pandemii koronawirusa pokazał, „jak szybko  równowaga łańcuchów dostaw może zostać zaburzona” i jak bardzo pojedyncze zakłócenia wpływają na poszczególne fazy produkcji.
reklama

„Spowodowane tym przestoje w produkcji, niezrealizowane dostawy i straty dochodów w firmach były bardzo bolesne” – mówi jeden z ekspertów w dla Handelsblatt i dodaje: „Kto jest w stanie dostarczać, ten robi interesy”. Ta nowa sytuacja skłoniła niektóre firmy do zmiany sposobu myślenia. Zapewnienie zdolności do zaopatrzenia poszczególnych rynków zaczyna być ważniejsze niż możliwie najniższe koszty produkcji i dostaw.
W konsekwencji – zdaniem eksperta – oznacza to nowe ukształtowanie się łańcuchów przetwarzania oraz relokację produkcji. „Handelsblatt" zwraca uwagę, że przeniesienie produkcji z powrotem do Europy dla wielu firm wiąże się z wielkimi problemami, jak np. brak siły roboczej o odpowiednich kwalifikacjach.  Rozwiązaniem problemu okazała się tu częściowa automatyzacja produkcji rowerów, nad którą Woom ma współpracować z producentem rowerów Sprick Cycle z Guetersloh w Niemczech, od 30 lat produkującego w Polsce.  Zaczyna się nowy trend. Zmiana kierunku i powrót zachodnich firm do Europy. Niektóre zachodnie firmy, jakie jak Woom, widzą potencjał w Polsce.  

Źródło: Produktionsverlagerung nach Europa: Fünf Schritte am Beispiel des Kinderfahrradherstellers Woom, 19.04.2021 [w:] www.handelsblatt.com  


reklama
reklama

Drogi Czytelniku/Czytelniczko Komentator Europa-Niemcy-Polska nie gromadzi, ani nie przetwarza w celach marketingowych, ani innych Państwa danych. Strona zamieszcza reklamy zewnętrznych partnerów, a na ich politykę nie mamy żadnego wpływu. Zamieszczane są również linki zewnętrze, na które nie mamy wpływu. Swoją decyzję zawsze mozesz zmienić. Wystarczy namieść odpowiednie zmiany w ustawieniach. Tu o naszej polityce prywatności. Jeśli się z tym nie zgadzasz  napisz bezpośrednio do naszych partnerów, lub zrezygnuj z korzystania ze strony. Jeśli się zgadzasz, pozostań naszym Czytelnikiem.

Do sprzedania książki sztuka po 6 zł. Zakup wszystkich czterech (kompletu) tylko 20 zł

1. Wielkie Biografie Hitler, Buchmann, Warszawa 2010 -6 zł

2. Patrick O’Donnell, Tajne operacje, szpiedzy i sabotażyści, Świat Książki 2016 – 6 zł

3.    Nigel West, García Juan Pujol,  Agent Który Oszukał Hitlera Br Outlet, Wydawnictwo RM, Warszawa 2013 - 6 zł

4. Joachim Ceraficki, Wasserpolacken

Relacja Polaka w służbie Wehrmachtu, Ośrodek Karta, Warszawa 2014

Stan: Książki używana, stan widać na zdjęciu
Cena 6 zł za sztukę, lub komplet 4 książek 20 zł.
Koszt wysyłki: 6 zł - wysyłka Pocztą Polska, lub odbiór osobisty 0 zł Wrocław.

Jeżeli jesteś zainteresowany/a kupnem, napisz pod adres: ksiazkisprzedam100@interia.pl z

dopiskiem tytułu książki, lub książek. Jeśli chcesz kupić komplet napis „komplet 4”. Otrzymasz numer konta. Po wpłacie książka zostanie wysłana na wskazany adres.