Główna Archiwum Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności. Jeśli tego nie akceptujesz, nie korzystaj z tej strony.

ISSN 2299-1328

www.komentatoreuropa.pl

Premier Saksonii sam mówi, że jest protestantem, ale jak donosi Sächsische Zeitung ma wiele szacunku do Kościoła Katolickiego. Kretschmera i papieża może więcej łączyć niż można powierzchownie sądzić. Obaj wyrażali dość „dziwne” poglądy na temat wojny na Ukrainie.  
Podczas audiencji z Martiną Breyer, przewodniczącą Rady Katolickiej w Saksonii  , dyskutowano także o ścieżce synodalnej w Niemczech, o czym donosi protestant Kretschmer. Zauważył, że w Rzymie było wiele pytań dotyczących niemieckiego ruchu reformatorskiego, „i udało mi się przekazać to, co wiem z Niemiec”, powiedział Kretschmer. Papież Franciszek krytycznie ocenia drogę synodalną.  Innym ważnym tematem jego podróży do Rzymu było zajmowanie się molestowaniem seksualnym w kościele.

 Kretschmer zauważył, „jak ważne jest dla katolickich chrześcijan w Niemczech, aby po tych strasznych napaściach seksualnych pojawił się sygnał, sposób na odejście i pewność siebie” – powiedział. W czwartek wieczorem spotkał się z księdzem Hansem Zollnerem z Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich.

Z doniesień prasowych wynika, że poruszano też kwestię wojny na Ukrainie. Zarówno Kretschmer jak i papież Franciszek, mają na swoim koncie kontrowersyjne wypowiedzi o wojnie na Ukrainie. Być może jednak akurat im łatwiej było znaleźć wspólny język i zrozumienie.  Kretschmer zasłynął sceptycznym stanowiskiem wobec sankcji na Rosję. Sprzeciwiał się ograniczeniom importu surowców z Rosji i to już w czasie kiedy armia Putina napadła na Ukrainę.

Ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk skrytykował premiera Saksonii Michaela Kretschmera. Kretschmer nie chce dostarczać czołgów Ukrainie i odrzuca embargo na gaz, ale chce "dalej przytulać się do swojego kumpla Putina" - napisał Melnyk na Twitterze do polityka CDU.

"Pana służalczość wobec tego zbrodniarza wojennego pozostanie wieczną hańbą" - podkreślił ambasador we wpisie. Ale również papież Franciszek szokował słowami o konflikcie na wschodzie. Papież mówił, że konflikt na Ukrainie została "być może w jakiś sposób sprowokowana" lub przynajmniej nie przeszkodzono w tym, by do niej doszło.


Warto dodać, że delegacja Saksonii pod wodzą Kretschmera zabrała ze  sobą w podróż również 83 śpiwory, które zostały wyprodukowane w Görlitz i przekazane dla potrzebujących i bezdomnych w Rzymie.


#Saksonia, #kretschmer, #papież, #papieżfranciszek, #komentatoreuropa
Źródło: https://www.zeit.de/news/2022-06/17/kretschmer-mit-sehr-bewegender-papst-audienz?utm_referrer=https%3A%2F%2Fwww.google.com%2F,

https://www.saechsische.de/politik/politiker/michael-kretschmer/sachsen-ministerpraesident-michael-kretschmer-trifft-papst-franziskus-5704452.html, https://wiadomosci.dziennik.pl/swiat/artykuly/8397622,ukraina-rosja-michael-kretschmer-andrij-melnyk-berlin-niemcy-wojna.html


Premier landu  sąsiadującego z Dolnym Śląskiem z wizytą u papieża Franciszka

(20.06.2022)Premier landu  sąsiadującego z Dolnym Śląskiem był w piątek z wizytą u papieża Franciszka w Watykanie. Szef rządu Saksonii Michael Kretschmer  (CDU) rozmawiał na prywatnej audiencji z papieżem Franciszkiem o wojnie na Ukrainie, ścieżce synodalnej w Niemczech, zajmowaniu się nadużyciami seksualnymi i walce ze zmianami klimatycznymi. W „bardzo wzruszającej” rozmowie głowa Kościoła katolickiego dała jasno do zrozumienia, że   na świecie potrzeba wielu aktorów, którzy szukają pokoju – relacjonował Kretschmer po rozmowie pisze Die Zeit.  Obaj wyrażali dość „dziwne” poglądy na temat wojny na Ukrainie.  

POLITYKA

reklama
reklama