Komentator Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .

-POLITYKA-
Joachim Gauck - były prezydent Niemiec otrzyma w Warszawie nagrodę Fundacji im. św. Wojciecha

/30.03.2021/ Jak infomuje Deutsche Welle międzynarodowa nagroda przyznawana za „pokój, wolność i współpracę w Europe” zostanie wręczona Joachimowi Gauckowi 26 czerwca przez prezydenta RP Andrzeja Dudę. Wysokość nagrody to  10 tys. euro.
DW pisze, że o swojej decyzji Fundacja imienia św. Wojciecha (Adalbert Stiftung) z Krefeld poinformowała w poniedziałek. Laudację ma wygłosić były prezydent Słowacji Andrej Kiska.  Joachim Gauck  to urodzony 24 stycznia 1940 w Rostocku) – niemiecki duchowny luterański, bezpartyjny działacz polityczny i publicysta. W latach 1990–2000 był prezesem Federalnego Urzędu ds. Akt Stasi. Od 18 marca 2012 do 18 marca 2017 prezydent Republiki Federalnej Niemiec . W 50. rocznicę wydania Orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich prezydent
reklama
Gauck wspólnie z prezydentem RP Andrzejem Dudą wypowiedział się o doniosłości tego aktu dla stosunków polsko-niemieckich. Fundacja im. św. Wojciecha przyznaje nagrodę osobie, która „wniosła wybitny wkład w trwałe zrastanie się całej Europy oraz w pogłębianie i pielęgnowanie stosunków sąsiedzkich między narodami Europy Zachodniej i Środkowej". Dotychczasowymi laureatami byli między innymi pierwszy premier wybrany w częściowo wolnych wyborach w Polsce Tadeusz Mazowiecki i były kanclerz Niemiec Helmut Kohl.  Joachim Gauck – to polityk, który raczej buduje mosty, niż szuka konfrontacji. Człowiek, który zasłynął z walki i prawdę historyczną, nie ulgający naickom, chcoiazby w sprawie ujawniania akt STASI.


Źródło: Deutsche Welle, Wikipedia,
reklama
reklama

Drogi Czytelniku/Czytelniczko Komentator Europa-Niemcy-Polska nie gromadzi, ani nie przetwarza w celach marketingowych, ani innych Państwa danych. Strona zamieszcza reklamy zewnętrznych partnerów, a na ich politykę nie mamy żadnego wpływu. Zamieszczane są również linki zewnętrze, na które nie mamy wpływu. Swoją decyzję zawsze mozesz zmienić. Wystarczy namieść odpowiednie zmiany w ustawieniach. Tu o naszej polityce prywatności. Jeśli się z tym nie zgadzasz  napisz bezpośrednio do naszych partnerów, lub zrezygnuj z korzystania ze strony. Jeśli się zgadzasz, pozostań naszym Czytelnikiem.