Komentator Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .

-POLITYKA-
Znany wrocławski profesor nagrodzony w Saksonii

/26.03.2021/ Profesor Krzysztof Ruchniewicz, dyrektor Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego niedawno otrzymał z rąk premiera niemieckiego Landu Saksonia medal upamiętniający 30 rocznicę Pokojowej Rewolucji i Zjednoczenia Niemiec. Profesora Krzysztofa Ruchniewicza wyróżniono medalem za szczególne zasługi dla relacji polsko-niemieckich i zaangażowanie obywatelskie.
Medal powstał na zlecenie Saksońskiej Kancelarii Państwowej. Odznaczenie jest  przyznawane w uznaniu szczególnych zasług w latach 1989/1990, a także w procesie zrastania się Niemiec Wschodnich i Zachodnich oraz odbudowie Wolnego Państwa Saksonia.
Jak donoszą media przyznawanie medalu jest inicjatywą saksońskiego szefa rządu Michaela Kretschmera. Plan zakładał, że medale zostaną wręczone w 2021 r. podczas wielkiej uroczystości rocznicowej, ale z powodu pandemii plany zostały zrewidowane. Większość medali wraz z listem premiera, przekazano wyróżnionym drogą listową.
Krzysztof Ruchniewicz od dłuższego już czasu z uniwersytetami w Dreźnie i Lipsku. Zasiadał w radzie naukowej Hannah-Adrendt-Institut w Dreźnie. Uczestniczył w licznych projektach naukowych i edukacyjnych z różnymi partnerami z Saksonii. Jest współwydawcą czasopisma popularnonaukowego o Śląsku, „Silesia Nova”, które ukazuje się w Dreźnie w Neisse Verlag.
Profesor Krzysztof Ruchniewicz to  polski  historyk, niemcoznawca, profesor tytularny, dyrektor Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta, członek Senatu Uniwersytetu Wrocławskiego na kadencję 2020–2024, fotografik, bloger i podcaster.

Źródło: https://uni.wroc.pl/profesor-ruchniewicz-nagrodzony-w-saksonii/, Wikipedia,
reklama
reklama

Drogi Czytelniku/Czytelniczko Komentator Europa-Niemcy-Polska nie gromadzi, ani nie przetwarza w celach marketingowych, ani innych Państwa danych. Strona zamieszcza reklamy zewnętrznych partnerów, a na ich politykę nie mamy żadnego wpływu. Zamieszczane są również linki zewnętrze, na które nie mamy wpływu. Swoją decyzję zawsze mozesz zmienić. Wystarczy namieść odpowiednie zmiany w ustawieniach. Tu o naszej polityce prywatności. Jeśli się z tym nie zgadzasz  napisz bezpośrednio do naszych partnerów, lub zrezygnuj z korzystania ze strony. Jeśli się zgadzasz, pozostań naszym Czytelnikiem.

Fot. Krzysztof Ruchniewcz