Powrót

POLITYKA

Nowy rząd chce kontynuować budowę portu w Świnoujściu? Niemcom się to nie podoba i już blokują wszelkimi sposobami!


Rząd Donalda Tuska chce kontynuować projekt terminalu kontenerowego w Świnoujściu? Jeśli tak, to stanie przed sporym problemem. W tle zamieszania wokół decyzji środowiskowej ma miejsce międzynarodowa próba sił.  Powstanie terminalu jest zagrożeniem dla interesów portów po niemieckiej stronie. Niemcy od dawna blokują budowę tego projektu, bo jest  on poważną konkurencją dla nich, między innymi portu w Rostocku. Nomem omem niemiecki port istnieje i rozbudowywany, i jakoś to ekologom nie przeszkadza.  Portal Ineria.pl  zajmuję się sporem wokół budowy terminalu kontenerowego w Świnoujściu. Niemcy do dawna go nie chcą i blokują go wszelkimi sposobami. Po nowych wyborach i w czasie, kiedy premierem został pro niemiecki Donald Tusk pojawiły się zarówno po polskiej, jak i po niemieckiej stronie opnie, że ten projekt zostanie zatrzymany.


Publikacja: 31.01.2024

Oczywiście  zawsze się znajdzie jakiś oficjalny powód, aby uzasadnić decyzje o zaprzestaniu budowy tak ważnej inwestycji, jaką jest port kontenerowy w Świnoujściu Może jakiś ekosystem, może jakaś rybka, roślinka.... Na pewno da się coś "podłączyć" , aby powiedzieć, "nie, nie można budować w Świnoujściu", ale ale Rostock jest już ok. Terminal kontenerowy w Świnoujściu ma rozpocząć działalność w 2028 roku. Docelowo ma pozwolić na przeładunek dwóch milionów kontenerów rocznie. Budowie sprzeciwiają się niemieckie władze. Część obaw została wyjaśniona w postępowaniu transgranicznym, ale trwa procedura odwoławcza do decyzji środowiskowej dla inwestycji. Cytowany przez Interia.pl Jarosław Korpysa, profesor Uniwersytetu Szczecińskiego i specjalista ds. gospodarczych twierdzi, że budowa terminalu kontenerowego w Świnoujściu to inwestycja strategiczna. - Świnoujście może stać się konkurencyjne pod względem kosztów przeładunku, ale również pod względem zapewnienia transportu lądowego, bezpośrednio na południe. Mówimy o krajach takich jak Czechy, Słowacja, Węgry, Szwajcaria, Austria. Nawet Niemcy – oceniał w rozmowie z Interia.pl  profesor.
I dlatego Niemcy tak zaciekle walczą, by w Polsce ten terminal nie powstał, bo będzie poważną konkurencją dla nich.

Niemiecka europosłanka z partii Zielonych. Hannah Neumann poinformowała na swojej stronie internetowej, że "nowy polski rząd przedłużył termin wniesienia sprzeciwu od decyzji środowiskowej" dotyczącej terminalu w Świnoujściu. To oczywiście jest bardzo korzystna decyzja dla przeciwników inwestycji w Świnoujściu i Berlina, W postępowaniu odwołania złożyły trzy podmioty: Gmina Miasto Świnoujście, Stowarzyszenie Zielone Wyspy Świnoujście oraz Stowarzyszenie Lebensraum Vorpommern e.V. z siedzibą w Karlshagen.

Wielokrotnie w debacie nad terminalem w Świnoujściu pojawiało się pytanie, czy intencją strony niemieckiej jest wyłącznie ochrona przyrody. Oczywiście terminal w Świnoujściu stanie się konkurencją dla Niemiec i trzeba sobie powiedzieć wprost, że Niemcy przez pewien czas byli do tej inwestycji sceptycznie nastawieni, rząd niemiecki również, bo to w uderza w interesy ich portów przeładunkowych - mówi Jarosław Korpysa. Dlatego Niemców bardzo niepokoją głosy, że nawet nowy rząd, który oni sami uznają za bardzo przyjazny dla Berlina, może nie zrezygnować z kontynuowania budowy projektu, tak ważnego dla polskiej gospodarki terminalu. Nie okrywają swego zaniepokojenia, ani nawet zdrenowania taką właśnie możliwością. Po cichu jednak liczą na to, że nowy rząd pójdzie im na rękę i sprawi, że  terminal kontenerowy w Świnoujściu – jednak nie powstanie. Słowem komentarza można dodać, że być może uda się nowemu rządowi i rzekomo jego bliskim koneksjom z KE sprawić, że Niemcy dopuszczą nas do tego tortu, bo to jest bardzo dobry biznes. Dzięki temu projektowi Polska stałaby się mocnym graczem na rynku przeładunkowym, a to nie podoba się Niemcom.
Źródło:  https://wydarzenia.interia.pl/kraj/news-boj-o-port-w-swinoujsciu-larum-po-stronie-niemieckiej,nId,7301249#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome


Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .

reklama