Komentator Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .

-HISTORIA-
Pechowiec z zamku Jelcz – film opowiadający mało-znaną historię

To ciekawy filmik opowiadający historię związaną z Dolnym Śląskiem i zamkiem w Jelczu ( Obecnie to Jelcz-Laskowice) XIII wiek. Wychowany na europejskich dworach młody książę wraca do rodzinnego kraju i gwałtownie zostaje wciągnięty w rodzinne spory. Tak w Jelczu zaczęła się "kariera polityczna" Henryka IV Probusa, niespełnionego dolnośląskiego pretendenta do korony Królestwa Polskiego...To w dzisiejszym Jelczu-Laskowicach rozegrała się historia niczym z „Gry o tron”.  Własny stryj podnosi rękę na młodego Probusa.
Porwanie Probusa z jelczańskiego zamku miało miejsce 18 lutego 1277, dokładnie 744 lat temu. Wtedy nie było FB, ani telewizji. Ale i tak było głośno o tym.
reklamaPrzypomnijmy, że 18 lutego 1277  roku książę legnicki Bolesław II Rogatka  postanowił przejść do działania, napadając na przebywającego w Jelczu Henryka po czym wywiózł go do Wlenia. Jak bywa w Sytuację księcia wrocławskiego próbowali wykorzystać książę wielkopolski Bolesław Pobożny i margrabia brandenburski Otto V Długi. W obronie swojego władcy możni wrocławscy zaczęli zbierać rycerstwo, sprawy zdecydowali się również bronić Przemysł II Wielkopolski i brat stryjeczny Henryka, jego imiennik Henryk III Głogowczyk. Król czeski ograniczył się jedynie do apeli i próśb o uwolnienie. Do rozstrzygającej krwawej bitwy pomiędzy oddziałami koalicji i Bolesława Rogatki doszło 24 kwietnia 1277 w bitwie pod Stolcem. Zwycięstwo przypadło Rogatce. Dzięki odwadze i talentom militarnym syna Rogatki, Henryka V Brzuchatego – Przemysł II i Henryk III znaleźli się w niewoli. Wolność Henryk IV Prawy razem z niefortunnymi obrońcami odzyskał dopiero pod koniec roku, kiedy zdecydował się zaakceptować wyniki rozmów Przemysła Ottokara z jego przeciwnikami. Ostatecznie książę Henryk został zmuszony do oddania Rogatce jednej szóstej księstwa włącznie ze Środą Śląską, Ottonowi V w zastaw Krosno Odrzańskie, a Bolesławowi Pobożnemu okup pieniężny.

Zobacz film ( źródło:  https://www.facebook.com/863044233810340/videos/1121194145010871)
źródło: https://www.facebook.com/863044233810340/videos/1121194145010871, Wikipedia,
reklama
reklama

Drogi Czytelniku/Czytelniczko Komentator Europa-Niemcy-Polska nie gromadzi, ani nie przetwarza w celach marketingowych, ani innych Państwa danych. Strona zamieszcza reklamy zewnętrznych partnerów, a na ich politykę nie mamy żadnego wpływu. Zamieszczane są również linki zewnętrze, na które nie mamy wpływu. Swoją decyzję zawsze mozesz zmienić. Wystarczy namieść odpowiednie zmiany w ustawieniach. Tu o naszej polityce prywatności. Jeśli się z tym nie zgadzasz  napisz bezpośrednio do naszych partnerów, lub zrezygnuj z korzystania ze strony. Jeśli się zgadzasz, pozostań naszym Czytelnikiem.