Główna Archiwum Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności. Jeśli tego nie akceptujesz, nie korzystaj z tej strony.

ISSN 2299-1328

www.komentatoreuropa.pl

Cytat fragmentu wywiadu: jakiego udzielił  Bartosiak Tygodnikowi Interia:  

„- Bo to podważa ich status w regionie. Zwłaszcza Niemiec. W ogóle Berlin jest mocno zaniepokojony emancypacją Europy Środkowo-Wschodniej, która bez pytania zaczęła prowadzić własną politykę wobec wojny Ukrainy i Rosji. Przecież przez dekady rosyjskie surowce pomagały - nie tylko Niemcom - zachować wysokomarżowość ich przemysłu, ale również lewarowały ich siłę polityczną na kontynencie. To dzisiaj wyraźnie widać. Berlin nie byłby tak wpływowy i konkurencyjny, gdyby nie tani gaz i ropa z Rosji, pozyskiwana kosztem bezpieczeństwa naszego regionu”. Bartosiak dodał, że uważa, iż  „gdy opadnie kurz wojny, po kryzysie wewnątrz NATO czeka nas kryzys Unii Europejskiej. Wydaje mi się, że Polska i państwa wschodniej flanki NATO nie zgodzą się na stworzenie projektu federacyjnego, w którym długodystansowo Rosja jest jednym z elementów stabilności energetyczno-gospodarczej”. Ekspert Strategy&Future w dalszej części wywiadu jakiego udzielił Tygodnikowi Interia twierdzi, że los i historia doprowadziły do tego, że Polska ma dzisiaj szansę sięgnąć po coś więcej, niż utrzymanie status quo. Do tego potrzebna jest jednak silna, suwerenna i zwycięska w wojnie Ukraina, a to trudne zadanie- dodaje Batrosiak.
Trudno też się nie zgodzic z jego opiniami. Warto też dodać, że Niemcy rządzone przez Scholza mocno tracą na znaczeniu i wiarygodności. Obecne władze UE z Ursulą von Leyen na czele podejmując wiele kontrowersyjnych decyzji, dolewają jeszcze oliwy do ognia. Tym samym, uprawdopodabnia  spełnienie się prognoz Jacka Bartosiaka, iż czeka nas kryzys Unii Europejskiej.


#komentatoreuropa, #niemcy, #nuclear, #bartosiak  Źródło:  https://tygodnik.interia.pl/news-bartosiak-berlin-jest-mocno-zaniepokojony-emancypacja-europy,nId,6097021#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

Jacek Bartosiak dla Tygodnika Interia: „Berlin jest mocno zaniepokojony emancypacją Europy Środkowo-Wschodniej”

(19.06.2022)Znany ekspert,, publicysta zajmujący się geopolityką  i strategią, założyciel think tanku  Strategy&Future udzielił obszernego wywiadu dla Tygodnika „Interia”. Mówił on między innymi o konsekwencjach rosyjskiej napaści na Ukrainę. Odpowiadając na pytania dziennikarza odniósł się również do polityki Berlina. Nie omieszkał wskazać na zaniepokojenie Niemców rolą Polski i innych państw Europy Środkowowschodniej. Powiedział on między innymi, że „z jakiegoś powodu” zachodni sojusznicy nie chcą się zgodzić, aby Warszawa przystąpiła do tego programu "nuclear sharing" ze wsparciem USA.

POLITYKA

reklama
reklama