Powrót

POLITYKA

Protesty rolników w Belgii przybierają na sile. Rolnicy mają dość unijnych norm pogłębiających istniejące problemy


Od kilkudziesięciu lat rolnicy są przytłaczani coraz bardziej absurdalnymi unijnymi przepisami, a jednocześnie zawierane są umowy o wolnym handlu z krajami, które nawet nie pochodzą blisko spełnienia standardów, jakich Europa wymaga od swoich rolników. Teraz wiele osób nie toleruje już polityki opartej na ideologii, ale niektórzy oficjele UE dalej udają, że nic się nie dzieje. Protestujący rolnicy potępiają obciążenia administracyjne i skomplikowane europejskie przepisy polityki środowiskowej. Rolnicy organizują protesty i blokady dróg w całej Belgii.


Publikacja: 29.01.2024

Demonstracje doprowadziły do paraliżu w ruchu drogowym. Rolnicy są bardzo  niezadowoleni z rosnących kosztów produkcji i spadających cen produktów oraz unijnych norm środowiskowych, które tylko pogłębiają problemy już i tak istniejące. Przyczyniają się do malejących dochodów, a co za tym idzie ubożenia rolników. To kolejny protest w unijnym kraju. Rolnicy wyszli na ulice także we Francji, Rumunii, Niemczech, Holandii oraz Polsce.

W Belgii, podobnie jak w innych krajach Europy, rolnicy domagają się - przyzwoitych dochodów w obliczu rosnących kosztów produkcji i spadających cen produktów. Obecna sytuacja nie jest ekonomicznie opłacalna i nie zachęca młodych ludzi do podejmowania pracy w tym zawodzie.

Protestujący rolnicy uważają, że "pilne jest osiągnięcie rzeczywistego uproszczenia administracyjnego" i wzywają do "dogłębnego" przeglądu unijnej Wspólnej Polityki Rolnej (WPR), a także do "ekonomicznej, środowiskowej i społecznej oceny przez Komisję Europejską wpływu wszystkich przepisów i ograniczeń nałożonych na sektor w ostatnich latach". Rolnicy są przekonani, że budżet WPR powinien zrekompensować wszystkie ograniczenia i powinien zostać zwiększony w stosunku do inflacji.
"Ludzie nie muszą płacić za tę sytuację, a naszym celem jest konstruktywne działanie, aby coś się zmieniło" - informuje w oświadczeniu główny związek rolników w Walonii. Stowarzyszenie przekonuje, że głównym celem demonstrantów jest uświadomienie obywatelom i politykom ich położenia.

Ponadto krytykują umowy, takie w których UE ma z takimi państwami jak:  Argentyna, Brazylia, Paragwaj i Urugwaj, potępiając fakt, że UE importuje produkty, które nie spełniają tych samych standardów, których muszą przestrzegać europejscy producenci zgodnie z prawodawstwem UE. Rolnicy wzywają do zakazu takiego importu, domagają se także wprowadzenia obowiązkowych kontroli.
Belgijscy rolnicy zorganizowali w poniedziałek protesty i blokady na głównych drogach i autostradach w całej Belgii. Potępiają surowe unijne normy środowiskowe, które pogłębiają istniejące problemy wynikające z malejących dochodów.

Największe manifestacje mają miejsce w centralnych i południowych regionach, w tym w Brukseli, Brabancji Walońskiej, Luksemburgu, Namur i Hainaut. 

Konwoje wolno poruszających się pojazdów rolniczych jadą po obwodnicy Brukseli i blokują ruch na autostradzie E19 na południe od miasta. Znaczące utrudnienia są też w Halle, położonym na południowy zachód od Brukseli. 

W Namur akcja protestacyjna wymusiła zamknięcie lub częściowe zamknięcie wielu autostrad na północ od miasta. Odcinki autostrady E19 są zamknięte w regionach Brabancji Walońskiej i Hainault. Mniejsze, ale nadal uciążliwe konwoje odnotowano w pobliżu Liege, Kortrijk i na przejściu granicznym Beaubru z Francją oraz na E25 w pobliżu Wayler na granicy z Luksemburgiem.

Belgia jest już kolejnym po Niemczech, Polsce, Rumunii, Holandii i Francji, krajem w którym manifestacje przeciwko unijnym, często absurdalnym i szkodliwym przepisom stały się faktem. Władze UE nie mogą udawać, że wszystko jest w porządku i nic się złego nie dzieje. Za błędy kierownictwa Unii płacą nie tylko rolnicy, ale wszyscy obywatele krajów członkowskich.  




Źródło:  http://wydarzenia.interia.pl/zagranica/news-bruksela-zablokowana-rolnicy-maja-dosc-m-in-unijnych-norm,nId,7299009#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .

reklama